• 02.04.18, 19:30
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitusmaa käibemaks muutub kohustuslikuks

Alates oktoobrist muutub ehitusmaa ostu-müügitehingute käibemaksustamine kohustuslikuks. Seni oli käibemaksu lisamine vabatahtlik.
Ehitusmaa käibemaks muutub kohustuslikuks
  • Foto: Pixabay
Et rohkem käibemaksu koguda, maksustatakse tulevikus käibemaksuga ka neid maatükke, mis on ehitamiseks kavandatud või mille kohta on esitatud ehitusteatis või mille sihtotstarve on elamumaa või ärimaa. Kehtiva korra kohaselt ehitamiseks mõeldud kinnisasja müüki käibemaksuga ei maksustata, välja arvatud juhud, mis on varasemas seaduses juba välja toodud.
Muudatus puudutab käibemaksukohuslasi, eelkõige arenduskinnistute müüki ettevõtete vahel.
Vaata lisaks
Kinnisvaraarenduse konverents 2018
Kinnisasja käibemaksustamise praktikum
Alates läinud aasta detsembrist menetletava seaduseelnõu 556 SE lõplik sõnastus kõlab järgmiselt: “Ehitusmaana käsitletakse sellist kinnisasja tsiviilseadustiku üldosa seaduse tähenduses, millel ei asu ehitist, välja arvatud tehnovõrku või –rajatist, ja mis on projekteerimistingimuste, detailplaneeringu või riigi või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu kohaselt ehitamiseks kavandatud või mille kohta on esitatud ehitusteatis või mille katastriüksuse sihtotstarve on üle 50 protsendi elamumaa või ärimaa või need ühiselt.”
Lisaks ei kohaldata maksuvabastust kinnisasjale, mille oluline osa on ehitis ehitusseadustiku tähenduses või ehitise osa ja mis võõrandatakse enne ehitise või selle osa esmast kasutuselevõttu, kinnisasjale, mille oluline osa on oluliselt parendatud ehitis või selle osa ja mis võõrandatakse enne ehitise või selle osa parendamisele järgnevat taaskasutuselevõttu, ega ehitusmaale.
Seaduseelnõu 556 SE kolmas lugemine toimus 4. aprillil. Riigikogu võttis käibemaksuseaduse muutmise seaduse vastu 66 poolt- ja seitsme vastuhäälega, mis tähendab, et käibemaksuvabalt saab edaspidi võõrandada üksnes sellist hoonestamata maatükki, millele ei kavandata ehitamist. Erinevalt seni kehtinud seadusest ei rakendata maksuvabastust enam neile maatükkidele, millel puudub detailplaneering, kuid kus siiski ehitatakse.
Muudatus tuleneb Euroopa Liidu nõukogu direktiivist 2006/112/EÜ, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi, avaldas riigikogu. Eesmärk on maksustada sarnaseid objekte ühtmoodi ja saavutada parem vastavus direktiiviga. Direktiivi järgi tuleb käibemaksust vabastada üksnes sellise hoonestamata maatüki võõrandamine, millele ei kavandata ehitamist.
Käibemaksuseaduse muudatused jõustuvad vähem kui kuu aja pärast - 1. maist 2018. Muudatused kinnisasjade käibemaksustamisel jõustuvad 1. oktoobrist 2018 ehk vähem kui aasta seaduseelnõu algatamisest.
Teemaveeb raamatupidaja.ee korraldab 25. aprillil kinnisvara käibemaksustamise lühikoolituse, kus Leinoneni maksuvaldkonna juht Tõnis Elling lahkab praktilisi küsimusi ning Eesti värskeimat kohtupraktikat kinnisvara käibemaksu vallas.
Ühtlasi annab Elling nõu, kuidas käibemaksukohustuslasest kinnisvaraomanik saab ettevõttele ebameeldivaid maksuüllatusi vältida ning vastab koolitusel osalejate küsimustele.
Uuri kinnisvara käibemaksustamise praktikumi kohta lähemalt SIIT.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 04.09.24, 13:41
Kontsept Arhitektuuribüroo päästis Tartu südames miljööväärtusliku hoone ja andis Peetri tänavale uue hingamise
Kontsept Arhitektuuribüroo poolt projekteeritud korterelamu Tartus Peetri tänav 7 pakub varasema mahajäetud hoone asemel üksnes silmailu. Aastakümneid varjusurmas olnud hoone on saanud uue hingamise, stiilse hoovimaja ja uued elanikud.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele