Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi analüüsi kohaselt tuleb Eestis lisaks Euroopa Liidus kehtestatud prioriteetsetele saasteainetele reguleerida välisõhus vaid 23 ainet.
Praegused Nõukogude ajast pärit normid reguleerivad 78 saasteainet või ainerühma, avaldas keskkonnaministeerium. Pärast iseseisvuse taastamist oli Eesti välisõhu piirnormidega reguleeritud saasteainete nimekirjas tervelt 181 ainet, kuid nimekirja on juba kärbitud.
Euroopa Liidus on kindlaks määratud 13 esmatähtsa saasteaine lubatud piirnormid. Lisaks saab iga riik vastavalt oma eripäradele määrata kodumaised piirnormid.
Välisõhu saasteainete piirnormide ajakohastamise analüüsi alustati Eestis juba 2016. aastal. Analüüsi viisid Keskkonnainvesteeringute Keskuse toel läbi Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi keskkonnatoksikoloogia laboratooriumi teadur Mariliis Sihtmäe ja nooremteadur Katre Juganson.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.