Kuidas kasutada ja salvestada kodudes taastuvenergiat?

TalTechi jõuenergeetikud on välja töötanud uudsed lahendused taastuvenergia kasutamiseks ja salvestamiseks kodumajapidamistes.

Teadlased Andrei Blinov ja Indrek Roasto lõid lahendused eelkõige liginullenergiahoonetele, et hõlbustada kodudes alternatiivenergia tootmist, selle muundamist elektriks ning ülemäärase energia salvestamist või edasimüümist energeetikaettevõtetele.

Lahenduste ühe autoritest, Andrei Blinovi kinnitusel kogub tänapäeval hoogu elektriliste päikesepaneelide paigaldamine kodudele. „Probleemiks on aga see, et päike paistab kõige rohkem just siis, kui kodu energiatarbimine on kõige väiksem, see tähendab suvekuudel päevasel ajal. Seega on vaja tehnoloogiat, mis suudaks seda energiat kas salvestada või targalt võrku tagasi suunata. Tihti räägitakse ka ilma võrguühenduseta kodumajapidamistest, mis tähendab et targalt tuleb juhtida nii kodust energiatarbimist kui ka –tootmist,“ kinnitab Blonov.

Uudne süsteem koosneb energiaruuterist ja -salvestist. Ruuter korraldab kodumajapidamise energiavoogu – suunab energiaülejäägi salvestisse või elektrivõrku, arvestades sealjuures ka energiaturu tariifidega. Võrgupinge kadumisel hoiab energiaruuter majasisesed süsteemid salvesti abil siiski käigus. Elektrisalvesti teeb aga uudseks asjaolu, et teda võib ühendada otse vahelduvvooluvõrku ja ta suudab suhelda energiaruuteriga.

Indrek Roasto lisab: „Üle 100 aasta oleme kasutanud võrguelektrit, nüüd on aeg käes ja tehnoloogia küps, et igaüks võiks ise asuda tootja rolli.“

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhituse ja kinnisvara konverentside korraldajaTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806