• 04.04.11, 08:13
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Hea palk ei tohiks Eestis mitte häbiasi olla

Aprilli esimesed nädalad on riigilt palka saavateel inimestele õudusunenäoks – nimelt avaldatakse iga aasta 1. aprillil riigipalgaliste möödunud aasta palgaandmed.
Ja see tähendab vaid üht – suurepalgalised ametnikud, riigiettevõtete juhid saavad ühiskonnas taas paar nädalat üsna valimatult sugeda. Kuni teema taas ammendub. Et tuleva aasta aprillis taas tärgata.
Nii on näiteks Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive tunnistanud, et on juba harjunud sellega, et ta on aprilli alul riigi vihatuim mees – näe, saab kaks ja pool miljonit palka. Mille eest? Elektri hind on nii kallis jne jne.. Ja nii iga jumala aasta. Eks nii ole ka teistegi tippametnike ja riigiettevõtete juhtidega.
Ühest küljest me muidugi mõistame nende pahameelt, tunneme neile ehk kaasagi. Ja on täiesti arusaadav, kui see ilkumine mõneks ajaks riigi teenimise isu ära võtab.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Äripäeval on pakkuda lihtne retsept, kuidas te ise enda elu paremaks teha saaksite. Nimelt – tehke oma sissetulekud püsivalt avalikuks! See tähendab, et ärge oodake, kuni taas tähtaeg kukub, vaid hoidke oma jooksva aasta palgaandmeid oma ettevõtte-asutuse kodulehel pidevalt ettevõtte kodulehel püsivalt üleval. Ning kui toimub väikene muudatus, ükspuha siis kas üles- või alla poole, andke sellest kohe ka teada.
Usutavasti jäävad sellisel juhul ära suured ja ülevaatlikud artiklid: kes kui palju mullu teenis ja kes kui palju palka juurde sai. Ka rahva sõim peaks vaibuma – iga päev ei jaksa sel teemal lihtsalt kurjustada ju.
Tegelikult poleks selline avalikustamine ju ka keeruline, palgaandmed on ettevõtetes-asutustes ju olemas. Väikese kõrvalepõikena – miks praegu nende palgaandmete avalikustamisega 1. aprillini oodatakse, kas tõesti ei ole võimalik neid numbreid kiiremini avaldada?
Kogu sel lool on aga veel üks aspekt, millel me tahaksime peatuda. Tänane olukord, kus riigiametnikud ja riigiettevõtete juhid peavad oma sissetulekud avalikustama, kuid erasektor mitte, pole ju tegelikult eriti võrdne. Miks peaks Eesti Energia, Tallinna Sadama, Eesti Raudtee jt suurettevõtete juhtfiguuride palgad olema avalikud, kuid näiteks samadel turgudel tegutsevate Fortumi, Skinest Raili ja Paldiski sadama juhtide omad mitte?
Või võtame näiteks Eesti börsifirmad, mitme avaliku ettevõtte juhtide palgad on avalikud? Iga kord kui Äripäev püüab väikeaktsionäride huvides börsifirmade juhtkonna palkade suurust teada saada, põrkame vastuseisule. “Tippjuhtide palga avaldamine annab konkurendile kaardid kätte,” kõlab tavapärane argument.
Ülesostmise kartus kõlab otsitud põhjendusena. Hea näide on seesama riigifirma juhtide ja avaliku sektori töötajate palkade läbipaistvus - vaatamata info avalikkusele ei ole riigisektoris olnud probleemiks töötajate lahkumine.
Äripäeva arvates vajaksid börsifirmade juhtimistasud ja juhtide motivatsioonisüsteemid siiski avalikustamist. Ja mis puutub konkurentidele kaartide kätte mängimist, siis meie arvates võiksid Eestis kõigi inimeste sissetulekud või vähemalt riigile makstavate maksude suurus avalik info olla. Seni pole aga see näiteks Soomes ja Rootsis levinud praktika poolehoidu leidnud. Ja just börsifirmad võiksid meie arvates olla teerajajateks.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.

Enimloetud

1
Suur lugu
  • 18.06.25, 11:26
Vaevast vabaks: büroopindade segmendis on alanud uus trend
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Asjaosaline - vaata, et Sa uuest trendist maha ei jää!
2
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
3
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
4
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
5
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
6
Uudised
  • 30.06.25, 06:45
Ursel Velve muudab EISi toetustesüsteemi selgemaks

Viimased uudised

Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 12:22
Korterelamute renoveerimise 80-miljoniline toetusvoor avaneb septembris
Kuldar leis: “Uues voorus loobume nii-öelda nobedate näppude põhimõttest ja kõik saavad oma taotluse rahulikult esitada.”
Uudised
  • 01.07.25, 10:23
Riik pikendas Ida-Viru suurinvesteeringute tähtaega kahe aasta võrra
Uudised
  • 01.07.25, 08:30
Kodulaenuturg on elavdanud, aga iga laen on endiselt rätsepatöö
Uudised
  • 01.07.25, 06:45
4 moodust, kuidas kodu halduskulud saada alla
Lihtsad nipid, millega on väiksemad arved garanteeritud
Uudised
  • 30.06.25, 15:47
Galerii: selgusid Tartu parimad ehitised
Uudised
  • 30.06.25, 15:42
Capital Mill rajab Tapale ujulaga spordi- ja vabaajakeskuse
Vabaajakeskuse hoonestusõigus seatakse 50 aastaks ning lepinguga kohustub arendaja osutama sporditeenuseid vähemalt 20 aasta vältel
Uudised
  • 30.06.25, 15:33
Tallinn kuulutas välja arhitektuurivõistluse uuele Martsa põhikooli hoonele

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Nõustamisbüroo Colliers partner Margus Tinno analüüsib büroohoonete ja ärilinnakute väljavaateid.
Uudised
  • 25.06.25, 06:45
Lahendused büroohoonete saatusele pakub elu ise
Vaata, mis on pikaajalise edu peamised võtmetegurid ja millal tuleb hakata büroohooneid lammutama.
Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.
Uudised
  • 25.06.25, 10:13
Konkreetne märk, et korteriturg on juba taastumisfaasis
Marienholmi I etapi avamine.
Uudised
  • 25.06.25, 09:00
Noobel GALERII: Scandium sai Marienholmi I etapi valmis
Vaata, mis seal toimus ja kes kõik seal kohal olid!
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader ja Reterra Estate tegevjuht Reigo Randmets (Fotod: Raul Mee ja Andras Kralla).
Uudised
  • 26.06.25, 13:00
Omavalitsustel puudub linnaruumi arendamiseks visioon
Ader: linn ei peaks andma maad ära kopikate eest
20 aastat tegutsenud Maket Kinnisvara OÜ on loonud ajaga tugeva usalduse nii eraklientide kui äripartnerite vahel. Avariiteenust pakutakse klientidele ööpäevaringselt telefonil 660 1130.
  • ST
Sisuturundus
  • 30.06.25, 11:17
Professionaalne kinnisvarahooldus ja avariiteenus lasevad keskenduda sellele, mis on päriselt oluline

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele