28. juuni 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Uus liiklusseadus tõstab kindlustatute arvu

1. juulist tuleb mopeed registreerida maanteeameti liiklusregistri büroos (endine ARK) ning seejärel sõlmida liikluskindlustuse leping.  Kuna uue liiklusseaduse kohaselt on mopeed mootorsõiduk, siis laieneb mopeedidele ka kohustuslik liikluskindlustus.

Uue liikluskindlusseaduse kohaselt on mopeed kahe- või kolmerattaline mootorsõiduk, mille valmistajakiirus on üle 25, kuid mitte üle 45 kilomeetri tunnis ja mille töömaht sädesüütega sisepõlemismootori korral ei ületa 50 kuupsentimeetrit või muu sisepõlemismootori korral suurim kasulik võimsus ei ületa nelja kilovatti või mille suurim püsi-nimivõimsus elektrimootori korral on üle 0,25 kilovatti, kuid ei ületa nelja kilovatti. Mopeediks loetakse ka eelnimetatud tingimustele vastavat kerget neljarattalist mootorsõidukit, mille tühimass ei ületa 350 kilogrammi. Neljarattalise kerge elektrisõiduki korral ei arvestata akude massi tühimassi hulka.

Kasutusel olnud mopeedid, millel puuduvad sõiduki maaletoomise ja tollivormistuse lõpetamist tõendavad dokumendid ja/või sõiduki seaduslikku omandamist ja valdamist tõendav dokument, registreeritakse omaniku kirjaliku kinnituse alusel sõiduki seadusliku omandamise kohta, kui nimetatud dokumentide taastamine ei ole võimalik. Mopeedi registreerimise eest tasutakse riigilõivu 9,58 eurot. Mopeedi registreerimismärgi väljastamise eest tasutakse riigilõivu 6,39 eurot. Väikese erisusena ei pea mopeed ja mopeediga võrdsustatud sõiduk olema registreeritud, kui mopeedijuhi alaline elukoht ei ole Eestis.

Kuigi uue liiklusseaduse kohaselt on mopeedid mootorsõidukid, vabastatakse mopeedid perioodilistest tehnonõuetele vastavuse kontrollist - tehnoülevaatusest. Mopeedi vastavuse kehtestatud tehnonõuetele peab tagama mopeedi omanik või vastutav kasutaja.

Mopeedil peavad olema riiklikud registreerimismärgid. Varem kasutusele võetud mopeedide registreerimisel kehtib üleminekuaeg kuni 1. juulini 2012. Kindlustuslepingu sõlmimisel eraldi üleminekuaega ei ole – kui mopeed on registreeritud, tuleb kohe ka kindlustusleping sõlmida.

Igal registreeritud mopeedil peab olema kehtiv liikluskindlustuse leping vaatamata sellele, kas mopeedi liikluses kasutatakse või mitte. Mopeediga liiklemiseks on vaja soetada ka kindlustuspoliis ja tasuda kindlustusmakse. Näiteks talvel, kui mopeediga ei sõideta, piisabki vaid lepingu olemasolust.

Jalakäijate jaoks on suurim muutus helkuri kasutamine, mis tehakse nüüd kohustuslikuks pimedal ajal kõikjal. Kui varem sätestati, et helkur või valgusallikas on kohustuslik halva nähtavuse korral või pimeda ajal teel, siis uues seaduses on täpsustavalt kirjas, et odavaima elukindlustuse kandmine on kohustuslik nii väljaspool asulat kui tavaliselt valgustatud asula sees liigeldes.

Oma helkur saab kohustuslikuks ka autojuhtidele – nimelt ei tohi tulevast aastast enam pimedal ajal minna autost välja näiteks rehvi vahetama, kui pole selga panna helkurvesti.

Uue liikluskindlustuse seadusega saab tutvuda Maanteameti kodulehel.

Tutvu kindlustustingimustega ja pea nõu spetsialistidega.

Artikli autor, Rasmus Heinla, on M-kindlustuse kindlustusmaakler

*M-kindlustus on BCP Kindlustusmaakler OÜ registreeritud kaubamärk.

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474