• 06.09.18, 13:31
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maa hind ajab arendajad linnast välja

Pilk Tallinna uusarenduste kaardile ütleb selgelt, et kõige enam pakkumisi on Tallinna kesklinnas. Kuna pakkumine on suur, siis pole midagi imestada, et uusarendusi on hakatud tegema piirkondadesse, mida viis aastat tagasi mitte keegi ei julgenud ette võtta.
Maa hind ajab arendajad linnast välja
  • Foto: Postimees/Scanpix
Üle kahe korra vähem on pakkumisi Mustamäel, juba üle kolme korra vähem Lasnamäel, Põhja-Tallinnas, Kristiines ja Haaberstis.
Nii Tallinna äärelinna kui ümbritsevatesse valdadesse tegid nö otsa lahti vähemtuntud arendajad, kellest osadel oli maa kätte jäänud juba eelmisest buumist. Kortermajade ehitustegevus on käima lükatud Maardus ja Kiilis, Jõelähtmel ja Arukülas. Võib öelda, et vähe on Harjumaal valdu järgi jäänud, kus mõne uue kortermaja ehitust poleks alustatud. Domus Kinnisvara turuülevaade ütleb, et 2018. aasta esimesel poolel väljastati Harju maakonnas 19 ehitusluba ning 12 kasutusluba korterelamutele.
Lähivalla ostja pole nõudlik

Artikkel jätkub pärast reklaami

Suured tegijad arendusturul on seni ennast hoidnud kesklinna ligi, kuid nüüdseks on seegi olukord muutumas. YIT Eesti teatas hiljaaegu Rae valda kortermajade arendamisest, Kaamos Group toimetab Saue vallas, hulk teisigi tublisid arendajad pole pidanud paljuks koppa peale Tallinna linna piiri maasse lüüa.
Kui ühelt poolt ajab suur olemasolevate pakkumiste hulk arendajaid kesklinnast kaugemale, siis teiselt poolt on põhjuseks sisendhindade tõus. Kesklinnas tahavad maa müüjad üldjuhul kohe miljonäriks saada ja see on teinud maa komponendi osakaalu arenduse kogukuludes aastatega üha suuremaks, mistõttu suurt osa projekte pole lihtsalt mõistlik ette võtta kõrge maa hinna tõttu.
Lähivaldade maa hinnatase aga veel päikesesüsteemi kaugemate kohtadeni ei küüni ja seal kannatab teha turuseisule vastavaid kokkuleppeid. Üldteada tõsiasi on ka ehitushindade jõuline kasv, mis sunnib arendajaid optimeerima ja kokkuhoiu punkte otsima. Äärelinna ja lähivalla ostja ei ole tihtipeale kõige nõudlikum arhitektuuri ja tehniliste lahenduste osas, eelistades pigem lihtsat ja ratsionaalset uut kodu. Suur osa ostjaskonnast on küllalt hinnatundlik ja ei vaja päikeseterassi, basseini ning hokiväljakut. Piisab mõistlikust planeeringust, uutest kommunikatsioonidest, korralikust viimistlusest ja eelkõige teadmisest, et tegemist on uue maja, uute konstruktsioonide ja uute tehnosüsteemidega.
"Kuldne ring" jääb aktiivseks
Südalinna arhitektuurilises tippteoses elamisest unistavad küllap paljud, kuid kallist asukohta ja veel kallimat ehitust jaksavad kinni maksta vähesed, mistõttu 20 km raadiuses olev „kuldne ring“ Tallinna kesklinnast jääb aktiivseks ehitustandriks ka lähiaastateks.
Uusarenduste kõrge osakaal veab hinnatõusu ja hoiab üleval linnaosade hinnatasemeid, nii oli 2018. aasta esimesel poolel kesklinna korterite keskmiseks hinnaks 2372 €/m2, tõustes aastaga 5%. Uusarendustes asuvates korterites on keskmine ruutmeetri hind veel paarisaja euro võrra kallim. 
Autor: Raul Reino Domus Kinnisvara juhatuse liige

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Titaniumi kinnisvaraportfelli haldur Siim Rosenthal osutab tõsistele ohukohtadele (Foto: Titanium).
Uudised
  • 02.07.25, 06:45
Jäik planeering läheb kalliks maksma ja peletab kinnisvarainvesteeringud
Vaata, mida büroode vakantsuse kasv toob kaasa omakorda
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele