• ST
  • 26.02.21, 14:57

Milleks valida õhksoojuspump koju?

Kvaliteetne õhksoojuspump võimaldab kütta kodu säästlikumalt ja hoida oma igakuised püsikulud madalad. Õhk-õhksoojuspumba kasutegur on märgatav ning kokkuhoid küttekuludelt võib olla märkimisväärne. Järgnevalt tutvustame õhksoojuspumpa lähemalt ning selgitame, kui suur on selle kasutegur.
Milleks valida õhksoojuspump koju?

Mis on õhksoojuspump?

Kaasaegne õhksoojuspump on inverter-tüüpi soojuspump ja sobib nii uude kui ka vanasse majja lisakütteks või põhikütte sarnaseks lahenduseks. Õhksoojuspump ammutab vajaliku soojusenergia välisõhust ning annab selle soojusvaheti abil edasi ruumis ringlevale õhule. See on seade, mida on lihtne ning kiire paigaldada ja see sobib ideaalselt nii vanematesse kui uutesse majadesse, suvilatesse ja korteritesse olemasoleva küttesüsteemi säästjaks ja olmemugavuste suurendajaks.

Õhksoojuspumba kasutegur

Õhksoojuspump kombineerituna mõne teise alternatiivse kütteliigiga on ideaalne lahendus, et hoida kokku küttekulusid. Investeering on mõistlik ja igakuine kokkuhoid märgatav ning tasuvusaeg lühike.
Elektriradiaator tarbides 1 kW elektrienergiat annab vastu pisut vähem kui 1 kW soojusenergiat. Kaasaegne õhksoojuspump on enam kui 5x efektiivsem ja toodab samast 1 kW elektrienergiast 5+ kW soojusenergiat. Tavalise elektrikatlaga või radiaatoriga võrreldes võib soojuspumpade energiatarve olla kuni 78% väiksem.
Näiteks kui soojuspump toodab 5 kWh energiat ja tarbib selleks vaid 2 kWh, siis ülejäänud osa 3 kWh on tasuta energia, mis pärineb õhust. Seda nimetatakse kütteteguriks (COP), mis näitab, kui palju toodab soojuspump energiat oma tööks tarbitava energia suhtes. Kui küttetegur on 5, siis tähendab see, et soojuspump toodab viis korda rohkem soojusenergiat, kui ise selle tootmiseks vajab.
Kasutegur sõltub otseselt välisõhu temperatuurist. Mida soojem on välisõhk, seda suurem on küttetegur. Sellepärast tuleb õhksoojuspumba ostmisel jälgida kindlasti kasuteguri muutumist erinevate temperatuuride juures ning milliseks kujuneb sellisel juhul aasta keskmine (SCOP). Samuti tuleks seadme ostmisel tähelepanu pöörata sellele, et kas tegemist on vana on/off- või kaasaegse inverter-tüüpi seadmega. Säästlikkuse ja kasutamise ulatuse poolest on inverter-tüüpi õhksoojuspump kõige kasulikum.

Millele peaks õhksoojuspumpa valides tähelepanu pöörama?

Seadme ostmisel tuleks eelkõige tähelepanu pöörata pakutava seadme võimsusele, tema kasutegurile soojendamisel (COP), kas tegemist on vana on/off- või kaasaegse inverter-tüüpi seadmega ning kas seade on mõeldud kasutamiseks Põhjamaises kliimas. Tasub meeles pidada, et kõik tooted ei pruugi sobida meie kliimatingimustega ja konkreetse kodu eripäraga. Õige toote leidmine on väga oluline, kuna liiga võimsa seadme puhul muutub investeeringu tasuvusaeg pikaks. Teisalt liiga nõrga seadme puhul ei saavutata soovitud tulemust ja seade tarbib energiat rohkem kui peaks.

Õhksoojuspumba hooldus

Nii nagu iga seade, nõuab ka õhksoojuspump regulaarset hooldust. Hooldatud soojuspump töötab alati säästlikult ja efektiivselt ning säilitab töövõimekuse aastateks. Õhksoojuspumba hooldus tuleks planeerida varasügisesse, enne kütteperioodi algust.
Õhksoojuspump nõuab järjepidavat filtrite puhastamist. Sõltuvalt soojuspumba kasutamise aktiivsusest ja eramust on soovitatav siseosas asetsevaid tolmufiltreid pesta ja puhastada vähemalt korra kuus. Kui filtrid lähevad kiiremini mustaks ja tolmu täis, siis sagedamini.
Kui soojuspump ei puhu sooja, teeb suuremat müra või lekib, tuleb kindlasti spetsialisti poole pöörduda, kes teostab soojuspumbale põhjaliku ülevaatuse.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 13.05.25, 16:17
Sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima
Kinnisvarahindade tõustes ja ettevõtete kontorivajaduste muutudes otsitakse üha nutikamaid viise uute vajadustega kohanemiseks. Hästi läbimõeldud sisekujundus võib muuta isegi vähesed ruutmeetrid funktsionaalseks ja inspireerivaks ruumiks. Vestlesime IKEA ärikliendiosakonna juhi Kärilin Kuhlapiga, et uurida, kuidas luuakse sisekujunduslahendusi üürikorteritesse ja mitmeotstarbelistesse kontoritesse. Samuti arutasime, miks on levinud, kuid ekslik arvamus, et sisekujundus on väikese või keskmise suurusega ettevõtete jaoks liiga kallis.

Hetkel kuum

Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar on kriitiline pealinna planeeringute menetlemise võimekuse osas.
Suur lugu
  • 14.05.25, 06:30
Arendajate seas käib terade eraldamine sõkaldest
Vaata, kes on sügisel võitjad, kes kaotajad.
Luminori kodulaenude valdkonnajuht Helina Kikas (Foto: Luminor).
Uudised
  • 12.05.25, 06:45
Eestlaste huvi Hispaania kinnisvara vastu on jahtunud. Pildile on kerkimas uus riik
Rahapõrsas kipub aina rohkem läbi paistma.
TOP
  • 16.05.25, 06:30
Arendajate 4 kvartali käibemiljonäride TOP: lahjem supp ja kõhnumine
Vaata, kes kellele järgneb ja millisele kohale keegi sellel korral maandus - pilt on reljeefne
Meie tiimil on olemas oskused ja kogemus terviklike piirkondade arendamiseks, kinnitab Arco Vara juht Kristina Mustonen taamal laiuva kroonijuveeli taustal.
Uudised
  • 12.05.25, 10:25
Arco Vara ostis Lutheri kvartali ära - vaata, mis sinna tuleb
Kinnisvaraarendaja pumpab kroonijuveeli 200 miljonit eurot
ELUM Kinnisvara partner ja juhatuse liige Kristi Djomin on olukorra suhtes kiretult asjalik.
Uudised
  • 09.05.25, 06:45
Elukondlik üüriäri on vaid visionääridele ja vapratele
Mahapudenenud sektoris peitub tulus potentsiaal
5 põhjust, miks ärikinnisvara omanike raha põleb
Uudised
  • 16.05.25, 10:24
5 põhjust, miks ärikinnisvara omanike raha põleb
Arendamine on pikk ja vaevarikas töö.
Uudised
  • 07.05.25, 06:30
4 eksperti: uusarendustes nõutakse enim just neid eluasemeid
Siin on mõtteainet üksjagu. Liiati muutjaid on üsna mitu.
Sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima
  • ST
Sisuturundus
  • 13.05.25, 16:17
Sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele