Arco Vara hindas eelmise aasta lõpus oma projekte ligi 400 miljoni krooni eest ümber, et piisavalt eduka firmana börsile minna. Spetsialistide hinnangul ei pruugi projektide uus hind vastata tegelikkusele.
2006. aasta bilansis kõpitseti Arco Vara arendusprojekte 386 miljonit krooni kallimateks, kui need olid 2005. aasta lõpus, kinnisvarabuumi kõrghetkel, kirjutab tänane Äripäev. Samal ajal oli Arco netokasum eelmise aasta kohta 217 miljonit krooni. See tähendab, et ümber hindamata oleks juhtiv arendusfirma kahjumit kannatanud.
2006. aasta koondbilansis on kinnisvarainvesteeringute koguväärtuseks 1,6 miljardit.
Emissiooniprospekti kohaselt on kinnisvarahindaja Colliers International hinnanud aprillis Arco Vara osalusega objektide väärtuseks 4,4 miljardit krooni. Kuna osa objekte on Arcol teiste arendajatega kahasse, hinnatakse talle kuuluvate arendusprojektidega väärtust 3 miljardi krooniga.
Colliersi hinnang lähtub projektide turuväärtusest, võttes arvesse ka kinnistute arenduspotentsiaali. Väärtusest peaaegu pool on omistatud Tallinna kesklinna kinnistutele: Tivoli, Ilmarise ja Ahtri kruntidele, millest ühtegi pole veel arendama hakatud. Arco konsolideeritud 2006. aasta majandusaasta aruandes võib veel näha märgatavat laenukoormuse tõusu, börsile triivival ettevõttel on kohustusi kogusummas 1,5 miljardi eest.
Erainvestor Stefan Andersson Arco Vara aktsiaid märkida ei kavatse, tema hinnangul oleks aktsiate õige hind poole madalam, 44 krooni asemel ligikaudu 20 krooni.
Arco Vara ülehinnatud finantsseisundist toob Andersson näiteks kinnisvarafirma plaani müüa 183 uut korterit Kadrioru Tivoli krundil nelja aasta jooksul.
"See tähendaks laias laastus, et peaaegu iga kümnes Tallinnas müüdav uus korter peaks lähemal neljal aastal asuma sel krundil ja olema suhteliselt kõrge hinnaga," kommenteeris Andersson. "Krundi väärtus on prospekti järgi tõusnud ostuhinnalt ehk 250 miljonilt kroonilt 712 miljonile. Krundi alghind oli üldsegi 50 mln krooni. Samas kõrvalkruntidel Skanska vaevleb müügiga ja pakub ostjatele tasuta parkimiskohti."
"Ma ei saa aru, kust nende kasum 2007. aastal peaks tulema - nad on oma projektid juba niigi üle hinnanud. Emissioon börsil tähendab sisuliselt seda, et nad müüvad ülehinnatud projektid aktsionäridele," tõdes Andersson.
Samuti ei kavatse Arco Vara aktsiaid märkida Äripäeva väljamõeldud investor Toomas.
"Arco Vara aktsiate ostmine on paljuski kinni selles, kui õiglaseks peetakse emissiooniprospektis sisalduvat hinnangut kinnistute väärtuse kohta ja Arco võimet neid objekte edukalt realiseerida," kommenteeris Investor Toomase portfelli haldav Äripäeva analüütik Raivo Sormunen. "Kes julgeb Tallinna kinnisvarasse praegu investeerida, peaks julgema ka Arco Vara aktsiaid osta. Kuna Toomas on Tallinna kinnisvaraturu positiivsete arengute suhtes skeptiliselt meelestatud, ei julge ta ka Arco Vara hetkel näppida."
Kinnisvaraarendaja Märt Vooglaid nentis, et turg on tõesti mingil määral jahtunud ning on kummaline, et Arco Vara on oma projekte suuremas summas ümber hinnanud kui 2005. aasta lõpus, mil oli ümberhindamiseks reaalne põhjus.

Hetkel kuum

"2007. aasta kevade kohta on nad suhteliselt optimistlikult projekte hinnanud," lisas Vooglaid.
Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Peep Sooman tunnistas samuti, et Arco Vara hinnad ei pruugi kõige adekvaatsemad olla. "Minu hinnangul ei ole kõik prospektis toodud hinnad väljumishinnad," sõnas Sooman, kes veel üleeile kaalus Arco Vara aktsiate ostu, kuid ei leidnud selleks ühtegi põhjust.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.26, 12:08
Riias kerkib kvartal, kus kontor on enamat kui töökoht
Veel mõni aasta tagasi tähendas uue kontori otsimine eelkõige head asukohta ja mõistlikku hinda. Täna on ettevõtete ootused muutunud. Üha olulisemaks on saanud küsimus, kas tegemist on keskkonnaga, kuhu inimesed tahavad päriselt kohale tulla, kus on hea töötada ning mis aitab ka ettevõttel kasvada.

Hetkel kuum

Marienholmi I etapis valmis viis hoonet kokku 50 korteriga (projekteerisid 3+1 arhitektid, sisearhitektibüroo KAMP ja maastikuarhitektid Tajuruum). Poolsaare tipu pool hakkab asuma II etapp (projekteeris BOA Arhitektid).
Uudised
  • 17.06.26, 11:49
Scandium leidis 60-miljonilise arenduse II etapile ehitaja
1Partner Kinnisvara maakler Helen Šank näitab, mida üürnikud tahavad.
Uudised
  • 18.06.26, 07:15
Üürituru ekspert näitab millises pealinna piirkonnas millist üüri küsida
Ega hõisata ei ole: Uus Maa juhatuse liige Mika Sucksdorff paneb Helsingi ja Tallinna eluasemeturud kõrvuti.
Uudised
  • 16.06.26, 13:39
Ühtlustumine ja sumbumine. Sucksdorff: Tallinna uus korter maksab sama palju kui Helsingi järelturukorter
Senise praktika baasilt ostja jõuõlg kasvab edasi ja terendumas on tühjade majade fenomen
Uus Maa kinnisvaraturu eksperdi Risto Vähi sõnul ei osteta suvilaid enam üksnes suvepuhkuseks.
Saated
  • 19.06.26, 06:15
Eluasemeturule tuleb pindu juurde. Risto Vähi: suvila tähendus on muutunud
Eluasemeturu hoonefond paisub. Tervikturg elavneb, ent unustage laialdane hinnatõus, pigem ees paistab tühjade majade fenomen.
Nurgakivipanijad valmistavad ette kapslit.
Uudised
  • 17.06.26, 12:11
2 galeriid: Mainor pani üle 20 000-ruudusele ärihoonele nurgakivi
Vaata, mis nurgakivi panekul toimus ja kes seal olid. Vaata, milline see hoone hakkab välja nägema väljast ja seest.
LHV jaepanga finantseerimisteenuste juht Catlin Vatsel näitab ära, milliseid järeldusi pank teeb.
Uudised
  • 17.06.26, 06:15
Mida pank Sinu kohta uurib, kui soovid võtta kodulaenu?
Amservi hoone lennujaama juures läks kaubaks.
Uudised
  • 17.06.26, 10:26
Capital Milli omanikud müüsid Amservi Tallinna esinduse Ott Tänakule
Riia ärimaastik areneb kiiresti ning Grīziņdārzs on kujunemas üheks neist paikadest, kus ajalooline linnamiljöö ja kaasaegne ettevõtluskeskkond kohtuvad loomulikul viisil.
  • ST
Sisuturundus
  • 10.06.26, 12:08
Riias kerkib kvartal, kus kontor on enamat kui töökoht

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele