Ajaleht Gazeta kirjutas täna, et Soome
tahab Nord Streamilt taas nõuda, et gaasijuhe nihutataks praegusest marsruudist
lõuna poole ehk Eesti territoriaalvetesse.
Soome keskkonnaminister Kimmo Tiilikainen selgitas hiljuti, et asi seisab merepõhja ladestunud kaadmiumis. Soome ekspertide hinnangul võivad ehitustööd seda mürgist metalli üles keerutada, merehoovused kannavad kaadmiumi laiali ja see seab ohtu ehituspiirkonnast mitte väga kaugele jääva merekaitseala.
„Mida lähemale tuleb gaasitoru kaitsealale, seda suurem keskkonnaoht on,“ ütles Soome minister Saksa uudisteagentuurile DPA.
Raskemetallide hulka kuuluv kaadmium on loodusse sattunud peamiselt tsingi tootmise käigus. Läänemereportaali andmetel kasutatakse praegu kaadmiumi värvainetes ja elektroonikas. Merekeskkonnas esineb kaadmium peamiselt lahustunud ioonidena või kloriidikompleksina, välja arvatud hapnikuvabad süvaveed, kus kaadmium muutub kiiresti setteks.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.