Vabadussõja võidusammas saab nädala pärast nurgakivi

Kaitseministeerium ja Sihtasutus Vabaduse
Monument korraldavad 20. septembril Harjumäel võidusamba nurgakivi
asetamise tseremoonia, mille käigus annab sihtasutus kaitseministeeriumile
üle aasta jooksul Vabadussõja võidusamba rajamiseks tehtud annetused koos
annetajate nimekirjaga.

Annetajate nimed paigutatakse piduliku tseremoonia käigus samba nurgakivisse. Tseremoonial osalevad Riigikogu esinaine Ene Ergma, kaitseminister Jaak Aaviksoo ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar, teatas ministeerium.

Sihtasutuse Vabaduse Monument eestvedamisel on Vabadussõja võidusamba rajamiseks kogutud summa, mille eest rajatakse samba vundament. Sümboolselt tähendab summa üleandmine tõdemust, et Eesti rahvas on oma annetustega pannud aluse kaua oodatud võidusambale rajamaks mälestusmärgi oma riigile vabaduse toonud ja selle eest elu andnud kangelastele.

Praeguseks on annetuste kujul kogunenud 2 571 130.89 krooni rohkem kui 11 000 annetajatelt. Lähipäevil paigaldatakse samba vundamendile esimesed kaks betoonplokki, mis on aluseks 17 meetri kõrgusele betoonsüdamikule. Südamik hakkab kandma samba teraskarkassi ja klaasplokke. Samba tippu paigutatakse Vabadussõja rist.

Samba ehitustööde käigus rajatakse järgmisena maa all paiknev monumendi tehnoruum, kus asuvad elektrikilp, valgustusjuhtimis- ja hoolduskeskus. Ligi 15 ruutmeetri suurusest hooldusruumist viib samba tippu teenistuskäik vajalike hooldustööde teostamiseks (elektripirnide vahetamine ja puhastustööd).

Soodsate ilmastikuolude korral teostatakse käesoleval aastal võidusamba maa-alal välistrasside (vesi, kanalisatsioon, elekter, drenaaž) tööd ning jätkatakse Harjumäe nõlva toestamist. Samuti on plaanis alustada samba taguse kaldtee ja sambani viiva trepi betoonitöödega.

Tšehhi firma Sans Souci klaasimeistrid on valmis alustama eeltöödega samba püstitamiseks alustama septembri teises pooles. Eeltööd sisaldavad ehituseks vajaliku territooriumi ettevalmistamist ja vajaliku materjali transporti Eestisse. Samba püstitamiseks on vajalik saada Tallinna linnalt ehitusluba.

Osale arutelus

  • Haldusuudised.ee

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Kinnisvarauudiseid sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

Uudised