• 02.11.08, 14:22
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Eesti advokaaditasud on kordi madalamad Lääne-Euroopast

Advokaadibüroo MAQS Law Firm ja õigusabikulude kindlustusseltsi D.A.S. tehtud ühisanalüüs näitab, et Eesti advokaaditasud on vähemalt 2-3 korda madalamad kui Euroopa Liidu „vanades“ liikmesriikides, Venemaast rääkimata.
Eesti advokaadibüroode keskmine hinnatase on oluliselt madalam võrrelduna naaberriikide ja Skandinaavia advokaaditasudega. Kui Eestis on keskmine advokaadi töötunni hind ligikaudu 2000 krooni, siis mujal Euroopas tuleb vastav number korrutada vähemalt kahega. Ka Lätis tuleb arvestada ligikaudu 30% suurema tasuga. Venemaa majanduskeskustes (Moskva, Peterburg) võib kvaliteetse õigusabi maksumus ulatuda kuni 10 000 kroonini tunnis ja üle selle.
Seevastu Saksamaal sõltuvad enamasti advokaadi- ja kohtukulud üheselt vaidlustatud summast. Kui esimeses kohtuastmes vaieldakse kuni 4711 krooni üle, siis ei saa kohtukulud olla suuremad kui 7669 krooni. Miljonikroonise hagi sissenõudmine läheb aga esimeses kohtuastmes maksma rohkem kui 170 000 krooni ning esimeses ja teises kohtuastmes kokku juba üle 560 000 krooni. Austrias võib aga ühe suhteliselt tavalise liiklusõnnetuse kahju, mis seisneb 67 000 krooni maksma läinud plekimõlkimises, väljamõistmiseks kahes kohtuastmes kuluda üle 70 000 krooni.
Tsiviilkohtumenetluse üldise põhimõtte järgi kannab hagimenetluse kulud pool, kelle kahjuks kohtuotsus tehti, kuid kohtul on teatud juhtudel kaalutlusõigus nimetatud põhimõttest kõrvale kalduda. Eestis on Vabariigi Valitsuse määrusega piiratud tsiviilkohtumenetluses lepingulisele esindajale ja nõustajale kulutatu vastaspoolelt sissenõudmise piirmäärasid. Näiteks on 100 000-kroonise põhikohustusega vaidluse korral võimalik kohtuvaidluse kaotanud poolelt sisse nõuda maksimaalselt 50 000 krooni. 2 miljoni kroonise vaidluse korral on vastav summa 330 000 krooni ja mittevaralise hagi korral on piirmääraks 200 000 krooni.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele