18. veebruar 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ehitusmesside read jäävad hõredamaks

Kui eelmisel kevadel jagasid messikorraldajad omavahel kitsukest ehitusmesside turgu, siis sel aastal kemplust ei tule - tänavu toimuvad vaid suured ja ajalooga messid.

Madalseisus ja soikunud ehitusturg puhastab ka messikorraldajate ridu. Kui Eesti Ehitab ja Tartu Ehitusmess korraldajate sõnul kindla peale toimub, siis Pärnu ähvardab tänavu ilma messita jääda ning pildilt on kadunud ka pealinna messiturule eelmisel kevadel uue messiga tungida püüdnud Orangetime Expo.

Orangetime Expo tegevjuht Hardy Kinnas lubas eelmisel kevadel, et tollal ära jäänud mess toimub 2009. aastal kindlasti. Eelmisel aastal jäi messile Eesti Ehitab konkurent sündimata, sest Kinnase sõnul jäi ettevalmistusaeg lühikeseks. Oktoobris kuulutati välja ettevõtte pankrot.

Eesti suurim ja pikima ajalooga ehitusmess Eesti Ehitab 2009 toimub aprilli alguses. Messi projektijuht Epp Sultsmann kinnitas Äripäevale, et mess toimub sel aastal kindlasti. "Mõnevõrra pind väheneb, ära jääb lisahall ja natuke väheneb ka välispind," lisas Sultsmann.

elmisel aastal osales messil 322 eksponenti, praeguseks on selleaastasele üritusele kirjas umbes 200 eksponenti. "Firmade seas on üks osa neid, kes messile üldse välja ei tule, teine osa neid, kes tulevad eelmise aastaga võrreldes samas mahus ja kolmandad, kes tulevad väiksemas mahus. Palju on praegu ka firmasid, kes kinnitavad, et just messi neil praegusel hetkel vaja ongi," rääkis Sultsmann.

Korrektuure tuleb ka külastajate arvus. "Ei usu, et külastajaid sama palju tuleb kui eelmisel aastal. Buum on möödas," lisas Sultsmann. Külastajate huvi on praegu tema sõnul suurem renoveerimise ja remondi vastu. "Võib arvata, et külastajate arv on umbes 20% väiksem kui mullu. Ehk siis, kui eelmine aasta oli külastajaid 46 000, siis sel aastal ootaks messile umbes 35 000-36 000 külastajat."

Ära ei jää ka Tartu Ehitusmess, kommenteeris Tartu Näituste projektijuht Andres Ojanurm. Oktoobris toimuva messi kohta on mehe sõnul hetkel veel keeruline öelda, sest aktiivne müük ja registreerimine pole tema sõnul veel alanud.

Hingusele minek ohustab aga Pärnu ehitusmessi, mille korraldaja Eesti Expo pankrotimenetlus kuulutati välja jaanuari keskel. Ettevõtte juht Igor Pihela kommenteeris mullu septembris, et kuuldused firma surmast on liialdatud ning ettevõte tegeleb oma võlgadega ning need saavad loetud nädalate jooksul korda aetud.

Ehitus-sisustusmess kolis internetti

Kuu aega enne messi Eesti Ehitab toimub märtsis veebimess "Ehitus ja sisustus, kinnisvara".

Korraldaja Online Expo OÜ tegevjuht Anna Lepp kinnitas eelmisel nädalal, et messi toimumine on kindel. "Internetipõhistes sisustuspoodides ei saa samuti toodet katsuda, kuid sellegipoolest üha enam inimesi teevad oma oste internetis. Salongi minnes ei ole sageli kogu tootevalikut reaalset näha ning suurem osa tooteid on esindatud kataloogis, samuti tehakse tellimusi piltide alusel," kommenteeris Lepp.

"Praegu on 98 eksponenti, kuid märtsikuuni käib projekti aktiivne realisatsioon. Plaanime messiks koguda 150 eksponenti," kommenteeris eelmisel nädalal Online Expo OÜ tegevjuht Anna Lepp. "Külastajaid ootame Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Slovakkiast, Poolast. Kokku umbes 400 000 külastust."

Osalemine internetimessil maksab 6256-35 987 krooni ning sõltub nähtavusest ja lisavõimalusest messil.

Kaks näitusekorraldajat teel pankrotti

13. jaanuaril algatati Harju maakohtu määrusega Eesti Expo pankrotimenetlus.

Krediidiinfo andmeil oli ettevõttel maksuvõlg ca 374 000 krooni, samuti on üleval kuus nõuet inkassofirmadelt, suurim kuni 200 000 krooni. Septembris kommenteeris ettevõtte üks omanikest Igor Pihela Äripäevale, et võlgadega tegeletakse ja need saavad lahendatud järgnevate nädalate jooksul. Eelmisel aastal korraldas firma Pärnus aiateemalise ja ehitusmessi.

16. oktoobril kuulutas Harju maakohus välja OÜ Clarotex Holding (endine ärinimega Orangetime Expo) pankroti. Ettevõte plaanis eelmisel kevadel Tallinnas Eesti Ehitab konkurentmessi.

Toetus Tallinna firmale

Tallinna Ettevõtlusamet jagab Tallinnas tegutsevatele firmadele messitoetust.

Messitoetust väljastatakse Tallinna väike- ja keskmise suurusega ettevõtete ning füüsilisest isikust ettevõtjate osalemise toetamiseks Eestis toimuvatel messidel, mis on suunatud ärikontaktide loomisele, uute turustuskanalite leidmisele, müügi edendamisele ning laiemas plaanis väikeettevõtluse arengu toetamise ja arendamise eesmärgil Tallinnas.

Toetuse ülemmäär on 15 000 krooni ühe taotleja kohta kalendriaastas, taotleja võib saada toetust mitte rohkem kui kahel messil osalemiseks.

Kommentaarid

Jaan Valbet, ASi Pärnu Betoonimeistrid nõukogu liige

Ei kavatse osaleda ühelgi ehitusmessil, kaalume vaid virtuaalmessi. Messidest loobumise otsus pole mitte ainult majandussurutisest tulenev otsus, vaid messid on moest läinud.

See aeg, kui messidel käidi, möödus neli aastat tagasi. Buumi ajal polnud enam aega käia ning nüüd pole ettevõtetel raha.

Eelistame otsekontakte - messist pole kasu, oleme oma klientidele teadustamise teinud.

Enno Rebane, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor

Otsus, kas ehitusmessil osaleda või mitte, tekitab kindlasti paljudes materjalitootjates dilemma. Osalejaid on kindlasti vähem, kuna materjalitootjad hoiavad raha kokku. Samas oleks just nüüd tarvis ennast reklaamida, et leida see vähenegi raha turult üles.

Messil osalemine sõltub sellest, mida konkreetne ettevõte toodab - kas on tarvis otsekontakte kliendiga või tehakse pakkumised konkreetsetele firmadele.

Ehitusmessil osalemine on oluline eelkõige neile materjalitootjatele, kes tegelevad eramute tarbeks materjalide toomisega, ehk siis eraisikust klientidega.

Eks suvel selgub, kas hakatakse natukenegi ehitama, sellest sõltub ka messidel osalemine.

Tänavu toimub neli ehitusteemalis messi

* Online mess - ehitus, sisustus ja kinnisvara 09.-18. märts

* www.onlineexpo.ee

* Eesti Ehitab 2009 Tallinn

* 01. - 04. aprill

* Tartu Ehitusmess 15.-17. oktoober Ehitusmess 2009

* 15.-17. oktoober Tööriist 2009

Allikas: Äripäev

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474