6. mai 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Pensionifondide kogumaht 12,7 miljardit krooni

Eesti pensionifondide kogumaht on 1. mai seisuga 12,679 miljardit krooni, liitunuid on kokku 584 467 inimest.

"Eesti Väärtpaberikeskus soovitab kõigil kogumispensioniga liitunutel vaadata läbi oma senised investeeringud pensionifondidesse. Nüüd on selleks sobiv aeg, sest käesoleva aasta juunis lõpetab riik ajutiselt omapoolsed 4% sissemaksed. Järelemõtlemiseks on aega novembri lõpuni, siis peab inimene otsustama, kas jätkata omapoolsete kogumispensioni sissemaksetega alates 2010 aasta jaanuarist või mitte," ütles väärtpaberikeskuse tegevjuht Julia Segerkrantz.

"Pensionikka jõudnutel, kellel on õigus saada väljamakseid teise samba fondidest, peaks rahulikult järele mõtlema, kas võtta pension välja nüüd, või oodata väärtpaberiturgudel paremaid aegu, kus ka väljamaksed võivad olla märgatavalt suuremad," lisas ta.

Sellest aastast saavad vanaduspensioni ikka jõudnud pensioni väljamakseid teise samba fondidest. Õigus väljamaksetele on sel aastal 9924 inimesel, 4133 neist on esitanud ka väljamaksete saamise avalduse. Sõltuvalt kogutud pensionifondi osakute väärtusest on inimesel võimalik raha ühekorraga välja võtta, saada pensioni regulaarsete maksetena otse pensionifondist või läbi kindlustusseltsi saada elu lõpuni annuiteedil põhinevaid väljamakseid.

Mai alguse seisuga on 2205 inimest otsustanud fondipensioni kasuks, 1890 valinud ühekordse väljamakse ja 38 sõlminud lepingu kindlustusseltsiga. Keskmine summa ühekordsel väljamaksel on 8622 krooni, fondipensioni saajatel 432 krooni kuus ja kindlustusseltsi kanti keskmiselt 117 328 krooni. Kokku on mai alguse seisuga välja makstud 18 637 538 krooni.

Iga inimese maksuvaba tulu aastas on 27 000 krooni. Riikliku pensioni ja kohustusliku kogumispensioni saajal on õigus täiendavale maksuvabale tulule 36 000 krooni aastas. Kokku on mittetöötava ja muid maksustatavaid tulusid mittesaava pensionäri maksuvaba tulu summa kuus 5250 krooni.

1. maist väärtpaberikeskuse ja sotsiaalkindlustusameti vahel käivitunud andmevahetuse tulemusena suurenevad mittetöötavate pensionäride kogumispensioni väljamaksed maksimaalselt 21% võrra. Eriti mõjutab see perioodilisi pensionimaksete saajaid, kuna perioodilise väljamakse summad ei ületa üldjuhul isikule arvestatud maksuvaba tulu.

Väärtpaberikeskus soovitab 2009. aastal juba kogumispensioni väljamakseid saanud pensionäril esitada 2010. aasta alguses tuludeklaratsioon. Selle esitamisel võetakse arvesse maksuvaba tulu kogu aasta eest, sealhulgas ka nende kuude eest, mil pensioni väljamakseid ei tehtud. Selle arvelt tagastatakse pensionärile liigselt kinnipeetud tulumaks.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474