Lumerohkus ja sulailma vaheldumine külmaga paneb proovile katused, mille päästmiseks on ainult üks võimalus - labidas kätte ja katustele lund kühveldama.
Tehnikadoktor ning TTÜ professor Karl Õiger rääkis, et vanu katuseid tuleb käsitleda nõukogudeaegsete normide kohaselt. "Katus ju ei tea, et nüüd on euronormid. Vene ajal oli normatiivse lume määr 70 kg/m2 kohta, Ida-Eestis 100 kg/m2 kohta. Ülekoormustegur oli 1,4," märkis Õiger. "Postimehe 4. jaanuari artiklis avaldatud katuse koormustaluvuse number 120 kg/m2 ei ole õige - see oleks lootmine jumala peale," lisas ta.
Õigeri sõnul on igal juhul vaja lumi katustelt alla tuua. "Ehitatud on ehk isegi projekti järgi, aga puitsarikatel võib olla mädanikkahjustusi, muid vigu või korjub lumi ühte kohta, näiteks kõrguvate hooneosade juures on rohkem lund, eriti kerge konstruktsiooniga lamekatuste puhul," selgitas ta.
Loe artikli täisversiooni siit. Sisenemiseks vajaliku päevapileti saad osta siit. Artikkel jätkub pärast reklaami
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.