Leedu keskkonnakaitseministeerium ei anna oma heakskiitu Valgevene tuumajaaamale, mida tahetakse ehitada 55 kilomeetri kaugusele Vilniusest, kirjutas delfi.lt.
Keeldumise põhjuseks on puudulikud keskkonnamõju uuringud, mis ei vasta Espo konventsiooni nõuetele pakkuda ka alternatiive.
Valgevene jättis projektis lahti seletamata, kuidas reaktor täpselt töötab ja mil moel utiliseeritakse radioaktiivsed jäätmed. Pole põhjendatud ka asukoha- ning reaktori tüübi valikut.
Kasvava terroriohu tõttu ehitatakse uued aatomielektrijaamad sellised, et need suudaksid ohutult üle elada isegi reisilennuki katastroofi. Valgevene uus tuumajaam suudab purunemata taluda vaid sõjalennuki allakukkumist. Kui seal õnnetus juhtuks, tuleks evakueerida kogu Vilniuse linn.
Samasuguseid elektritootmisseadmeid ja ohutusmeetmeid kasutatakse praegu kahes Hiina aatomijaamas. Varem on Valgevenet süüdistatud soovis kasutusele võtta vanamoodsat aatomienergeetika tehnoloogiat.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.