• 29.06.10, 14:52
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Digitaalse majanduse uuring: Eesti langes aastaga edetabelis koha võrra

Majandusajakirja Economist ja IBMi koostöös 70 riigis üle maailma läbi viidud digitaalse majanduse uuringus langes Eesti mulluselt 24. kohalt 25. kohale, olles siiski edetabelis Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest kõrgeimail kohal.
Aastaga langes Eesti tahapoole selliste uuringuvaldkondade nagu ärikeskkond, tehnoloogilised infrastruktuurid ja valitsuse poliitika võrdluses, teatas IBM.
„Digitaalse majanduse edetabel, mida varasemalt teati kui riikide e-valmisoleku pingerida, on hea tagasiside neile, kelle arvates pole Eestil enam info- ja kommunikatsioonitehnoloogia valdkonnas suurt kuhugi pürgida. Me paistame küll silma Ida- ja Kesk-Euroopa kontekstis, kuid kogu uuringu taustal on üldsusel siiski rohkem põhjust rääkida Soome, Jaapani ja Lõuna-Korea hüppest ülespoole – need riigid parandasid oma kohta tabelis kuue koha võrra,“ ütles IBM Eesti OÜ turundus- ja kommunikatsioonijuht Kersti Ordlik.
„Eesti on digitaalse majanduse uuringu andmeil järgi andnud mitmeski valdkonnas. Aasta jooksul pole sisuliselt investeeritud IT-sektorisse, mis võib tulevikus valusalt kätte maksta. Näiteks antud tabelis vahetas oma europüüdlustega maailmas silma paistnud Eesti hoopiski koha euroala murelapse Hispaaniaga,“ lisas Ordlik.  
Ordliku sõnul langes sidevõrkude ja tehnoloogiliste infrastruktuuride võrdluses Eesti võrreldes mulluse positsiooniga kahe koha võrra. See uuringukriteerium arvestab muuhulgas lairibaühenduse ning mobiilside levikut, internetikasutajate arvu ja sideühenduse taskukohasust, samuti turvalisust. Neli kohta libises Eesti aastaga tahapoole aga hinnangus ärikliima kohta, viimane hõlmab nii üldist poliitilist ja makromajanduslikku keskkonda, turu võimalusi, eraettevõtteid ja välisinvesteeringuid puudutavat poliitikat kui ka maksupoliitikat, töötust ja finantseerimisvaldkonda. Nelja koha võrra langes Eesti ka uuringukategoorias, kus vaadeldakse riigi IKT valdkonda puudutavat poliitikat ja visiooni, kulutusi sellele sektorile, riigi digitaalset arengut, avalike e-teenuste kättesadavust elanikkonnale ja ettevõtetele ning nende teenuste kasutamise aktiivsust.
Eesti positsioon paranes aastaga ühe koha võrra õigusliku keskkonna kategoorias. Sotsiaalse ja kultuurilise keskkonna võrdluses säilitas Eesti oma mulluse koha ning sama kehtib ka uuringuvaldkonna kohta, kus vaadeldi tehnoloogia omaksvõttu tarbijate ja ettevõtete poolt.
Digitaalse majanduse edetabeli esikolmikusse kuuluvad tänavu Rootsi, Taani ja Ameerika Ühendriigid. Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest on parimal positsioonil Eesti, Sloveenia asub 29. kohal, Tšehhi 31. kohal, Leedu 34. kohal, Ungari 35. Ja Läti 37. kohal.
Tänavu parandas edetabelis oma koha 19 riiki, 25 langes võrreldes mulluse positsiooniga allapoole ning 19 riiki säilitas oma koha. Suurima hüppe ülespoole tegid Soome, Jaapan ja Lõuna-Korea. Suurimad langejad olid Šveits (7 kohta), Prantsusmaa (5 kohta) ja Austraalia (3 kohta).
Alates 2000. aastast on Economisti äriinfo üksus (Economist Intelligence Unit) igal aastal koostanud riikide digitaalse majanduse edetabeli (kuni 2009 e-valmisoleku edetabel), kasutades meetodit, mis on välja arendatud koostöös IBMi üksusega Institute for Business Value. Digitaalse majanduse indeks mõõdab riikide IKT-struktuuri kvaliteeti ning iga riigi eraisikute, firmade ning valitsuse võimet IKT-d võimalikult tulemuslikult ära kasutada. Uuringu varasem nimetus „E-valmisoleku indeks“ nimetati ümber „Digitaalse majanduse indeksiks“ rõhutamaks fakti, et enamus riike on praeguseks saavutanud e-valmisoleku taseme ning neil tuleb nüüd õppida seda, kuidas saada maksimaalselt majanduslikku või muulaadset kasu digitaalse tehnoloogia kasutamisest.
Indeksi arvutamise aluseks on enam kui sada kriteeriumit, mis on grupeeritud kuude kategooriasse: sidevõrgud ja tehnoloogiline infrastruktuur, ärikeskkond, sotsiaalne ja kultuuriline keskkond, õiguslik keskkond, valitsuse poliitika ja visioon ning tehnoloogia omaksvõtt tarbijate ja ettevõtete poolt.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused
Tallinn on läbi tegemas suurt muutust. Peatänava projekt, mis muudab südalinna jalakäijasõbralikumaks ja äriliselt atraktiivsemaks, on lõpuks taas päevakorras. See tähendab, et kesklinna kinnisvara saab uue väärtuse – ja just praegu avaneb haruldane võimalus omada äripinda, mis asub selle arengu südames.

Enimloetud

1
  • ST
Sisuturundus
  • 11.03.25, 16:06
Kastani Kolmnurk – Tartu kaasaegseim ärihoone
2
Uudised
  • 14.03.25, 06:45
Elukondlikul järelturul hakkab tehingute arv langema
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.
3
Uudised
  • 07.03.25, 10:50
Eluasemeturg tõmbub pingesse - 4 eksperti jagavad juhiseid
Korja üles: soovitused arendajale, maaklerile, ostjale ja müüjale. Vaata - just niipalju kallineb uus eluase alates 1. juulist
4
Uudised
  • 14.03.25, 10:24
Aastalõpu ostušokk hoiab korteriturgu lõksus
Uuri lisatud graafikut, mis avab ülevaatlikult Tallinna korteriomandite tehingustruktuuri viimase 18 aasta jooksul.
5
Uudised
  • 14.03.25, 13:30
Laur: kellelgi pole lihtne hinda tõsta, aga hind tõuseb
6
Uudised
  • 11.03.25, 15:09
Tallinna uute elupindade turul laiub 3 aasta laojääk

Hetkel kuum

Uus Maa partner ja juhatuse liige Mika Sucksdorff kutsub üles tõsisele mõttetööle.
Uudised
  • 07.03.25, 10:50
Eluasemeturg tõmbub pingesse - 4 eksperti jagavad juhiseid
Korja üles: soovitused arendajale, maaklerile, ostjale ja müüjale. Vaata - just niipalju kallineb uus eluase alates 1. juulist
Kinnisvaranalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 14.03.25, 06:45
Elukondlikul järelturul hakkab tehingute arv langema
Kodu omamist investeeringuks pidada ei saa, kuna investeering peaks kapitali kasvatama. Küll aga on kodu ostmisel selge säästmise ehk kapitali säilitamise funktsioon.
Sąvaržėlė ärikeskus peaks valmima käesoleva aasta lõpuks (Foto: UAB Kvartals).
Uudised
  • 12.03.25, 10:46
Investor, saadaval on 10 miljoni eest võlakirju intressiga 8%
Mida enam linna ääre poole, seda rohkem neid on.
Uudised
  • 11.03.25, 15:09
Tallinna uute elupindade turul laiub 3 aasta laojääk
Bonava Eesti tegevjuht Taavi Soorm
Saated
  • 10.03.25, 15:02
Üürituru peamine probleem on kinnisvara omamise usk
Soorm arendajatele: enda turundus tuleb läbi mõelda ja kõik silindrid tööle panna! Siin on juttu ka arendaja vastutusest, linnaruumist ja arhitektuurist
Viivkonna vedeleb maas. Tundub hirmus vaade? Saa üle - see ju ka siin Sinu oma riik.
Suur lugu
  • 12.03.25, 13:56
Astu kastist välja: Ida-Virumaa on julgele ja arukale arendajale ning paindlikule riigile
Mujal Eestis toimivate tööriistadega on Ida-Virumaal vähe peale hakata: tavapärane elukeskkond on siin tugevalt moondunud
Uus-Järveküla elurajoon.
Uudised
  • 13.03.25, 11:26
Invego alustas EfTENi toel 40-miljonilise arenduse viimase etapiga
Narva maantee lõik, kus asub müügis olev äripind, on planeeritud Tallinna üheks esinduslikumaks ärikoridoriks.
  • ST
Sisuturundus
  • 17.03.25, 12:19
Tallinna peatänav ärkab ellu ja koos sellega avanevad haruldased investeerimisvõimalused

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele