17. november 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Abilinnapea: õpetame haldusfirmast vabanema

Tallinna linnavalitsus õhutab raskustesse sattunud kortermajade elanikke ohjad enda kätte võtma ja haldusfirmast vabanema, rääkis Äripäevale abilinnapea Eha Võrk.

Kommenteerides Tallinna linnavalitsuse suhtumist haldusfirmade garantiifondi loomise mõttesse ja plaane raskustesse sattunud korterelamute ja sealsete elanike abistamiseks ütles Võrk, et linnavalitsus mitte ainult ei plaani teha, vaid ka teeb raskustesse sattunud korterelamute ja sealsete elanike abistamiseks küllalt palju.

Näiteks pakub Tallinna linnavalitsus Eesti Korteriühistute Liidu kaasabil korteriomanikele ja ühistu esindajatele tasuta nõustamist. Liidu juristid nõustavad igal kolmapäeval linnavalitsuse teenindussaalis kõigis korteriühistuid puudutavates küsimustes nagu korteriomandi valitsemise ja majandamise, ühisuse ja ühistu erinevuste, korteriomanike õiguste ja kohustuste ning ühistu kui juriidilise isiku õiguste ja kohustuste alal, ütles Võrk.

"Ühtlasi pakume kaasabi korteriühistu moodustamiseks, vabanemaks kommunaalteenuste vahendajaks oleva kinnisvarahooldusfirma makseraskustesse sattumisest tekkida võivatest ohtudest. Ühistuta korterelamud on taolises olukorras üsna kaitsetud," lisas abilinnapea.

"Juba on olemas pretsedent, kus BREM on omavoliliselt läinud kinnistu veekraanide kallale, jättes majaelanikud veeta. Koostöös Tallinna Vee, majaelanike ja politseiga saime probleemi õnneks kiiresti lahendatud," märkis Võrk rõhutades, et haldusfirmal pole õigust kommunaalteenuste katkestamist otsustada.

"Taolise olukorra vältimist on siiski otstarbekam vältida, selleks peaksid korteriomanikud seljad kokku panema ja maja haldamise-hooldamise enda kanda võtma. See välistab olukorra, et teenuseid vahendav majahaldusfirma jätab elanike tasutud summad enda taskusse," selgitas Võrk.

Kortermajades, kus pole ühistuid, saavad sealsed elanikud linnaosavalitsustest abi ühistu moodustamiseks vajalike toimingute läbiviimiseks. "Linn seisab küll oma elanike eest, kuid paljuski on probleemide lahendamine korteriomanike endi käes," lausus abilinnapea.

Tallinna linnavalitsus tegi 2008. aastal ettepaneku luua korteriühistute makseraskustesse sattumise ennetamiseks ja sihtotstarbelise laenu andmiseks stabilisatsioonifond, kuid valitsus ei pidanud sellise kaitsemehhanismi loomist vajalikuks.

"Oleme teinud riigi valitsusele mitmeid ettepanekuid, kuidas saaks korteriühistute ja ühistuliikmete makseraskustesse sattumist ennetada, kuid paraku tulutult," kommenteeris Võrk.

Makseraskustesse sattunud korteriomanikud saavad samas linnaosa sotsiaalhoolekande osakonnast sotsiaaltoetust, sh ka eluasemetoetust. Ühtlasi on Tallinna linn võtnud kasutusele küttekulude katmise süsteemi, mille abil saavad vähekindlustatud tallinlased soojusenergia hinnatõusu kompensatsiooni. Lisaks pakub linnavalitsus hättasattunutele võlanõustamisteenust.

Autor: Haldusuudised.ee

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474