18. veebruar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Swedinvest – mis skeem see on?

Rene Tammo asutatud OÜ Swedinvest, mille pankrotiprotsessis on segastel asjaoludel oma osa ka SEB juhi Riho Undiga seotud OÜ-l Ehitusüksus, on kõike muud kui tavapärase käekäiguga firma.

SEB suurima konkurendi nimega väga sarnane Swedinvest kanti äriregistrisse 2009. aasta septembris, sama aasta sügisel omandas firma kokku 60 kinnistut ja koos nendega kinnisvarale võetud laenud. Ainult neli kuud hiljem ehk 2010. aasta jaanuaris teatas ettevõtte juht Tammo, et ei suuda kohustusi täita ja andis sisse pankrotiavalduse.

Praeguseks ärikeelu saanud Tammo kohta seni ajakirjanduses ilmunud materjale sirvides näib, nagu tegemist oleks kinnisvaraettevõtjaga, kellest äriõnn on kauge kaarega mööda jalutanud. Tema nimega on seotud mitu pankrotis ettevõtjat.

Swedinvesti kohta lähemalt uurides ja katsetes firma tagamaid avavat lisainfot hankida hakkab kuju võtma kummaline skeem. Selle eesmärk näib olevat langeval kinnisvaraturul kivina kaelas rippuvatest laenurahaga alustatud arendustest vabanemine. Skeem, mis teeb pangalaenudest priiks. Pilt Tammost võtab selgema kuju – ta näib olevat mees, kes võtab võlad, likvideerib ettevõtte või teeb sellega läbi pankroti. Sellist tegevust harrastava mehe ametinimetus on kõnekeeles tankist, viisakamalt ka variisik. 

Swedinvesti käekäik on kummaline just seetõttu, et firma elulugu on ääretult lühike. Registri järgi näib, nagu see 2009. aasta septembris asutatud ja Narva Malmi tänavale registreeritud firma oleks mõne kuuga ostnud kokku terve hulga kinnisvara Tallinna lähedastes valdades. Kuuskümmend kinnistut, millest enamik on elamumaad. Kõigi Swedinvesti kinnistute kohta on juba eelmise omaniku ajast hüpoteegikanne SEB kasuks. Omanikuvahetusega pole seda kustutatud. Pärast firma hoogsat algust teeb Tammo aga jaanuaris 2010 kannapöörde ja esitab Viru maakohtule pankrotiavalduse. Suurimaks võlaks jääb 2 miljoni euro ehk 32 miljoni krooni suurune SEB nõue. Selle nõude esitab pank laenulepingute alusel, ehkki pole ettevõttele kunagi laenu andnud. Lihtsalt – kogu laen on tehingutega vahepeal üle läinud Swedinvestile ja pank väidab, et nende teadmata.     

Tammo oma tegevust selgitada ei soovi. Swedinvesti pankrotihalduri Martin Krupi aruandes toob Tammo firma maksejõuetust põhjendades muu hulgas välja turuolukorra järsu pöördumise. “Rene Tammo selgituste kohaselt on võlgniku maksejõuetuse põhjusteks üleüldise majanduskasvu asendumine järsu majanduslangusega,” seisab seal. See põhjendus ei ole loogiline, arvestades firma loomist 2009 septembris ja nelja kuu pikkust tegutsemist. Sügisel 2009 sai Swedinvest kinnisvara enda omandusse kolmelt ettevõttelt. Sauel ja Viimsi vallas andsid kinnistud üle Raivo Rannaväli ja Indrek Tomanni firmad Kotka Kodu ja Tuulemurru Kinnisvara. Pankrotihalduri aruandes figureerivad Tomanni ja Rannaväliga seotud ettevõtted võlausaldajatena.

Jõelähtme vallas asuva nelja poolelioleva eramu omanik enne Swedinvesti oli PrimeTrading Group OÜ, mille juhatuse liige on Reigo Randmets. Tema ei soovi kommentaare jagada.  

Kaarte võiks veel avada ehk SEB juht Riho Unt. “Pangal on ärialased sidemed selle firmaga (Swedinvest – toim) olnud ja nende kliendiga on meil vaidlus siiamaani, aga ma ei saa teile seda kommenteerida,” sõnab Unt.

SEB saadab Swedinvesti kohta omapoolse kommentaari. “SEB Pank ei ole Swedinvestile laenu andnud. Kinnistute võõrandamisel Swedinvestile ei ole küsitud SEB kui hüpoteegipidaja nõusolekut ega ka meid teavitatud. Nii selle kui ka teiste seonduvate tegevustega on pangale tekitatud olulist kahju.”

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474