4. aprill 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kinnisvara hiigeltehing venib

Konkurentsiamet annaks hea meelega nõusoleku 100 miljoni euro ehk eelmises rahas üle 1,5 miljardi ulatuvale kinnisvaratehingule, aga asjaajamine on takerdunud osapoolte taha.

Alates möödunud suvest on kinnisvaramagnaat Paul Oberschneideriga seotud valdusettevõte Capfield pidanud Rootsi päritolu varahaldusettevõtte East Capital Real Estate'iga läbirääkimisi kuue ettevõtte ostuks, millele kuuluvad kaubanduskeskused Tallinnas ja Pärnus.

Suurtehingu sõlmimisel läheks East Capital Real Estate'i kätte pealinnas Tammsaare Selveri, Norde Centrumi, Lasnamäe Centrumi, Mustakivi Prisma ning Bauhaus Tallinna hoone ja Pärnus Maxima XXX. Kokku on nende keskuste pindala pea 80 000 m2, mis ületab kümne jalgpallistaadioni pindala.

Menetlus venib osapoolte tõttuJaanuaris viisid ettevõtted koondumise teate konkurentsiametile, kes võttis asja ette 2. veebruaril. Hinnanguliselt 100 miljoni euroni küündiva tehingu menetlus peatati konkurentsiametis kohe veebruari alguses, kuna ametile koondumiseks esitatud teates oli puudusi.

Konkurentsiameti koondumiste kontrolli osakonna juhataja Svetlana Ljutova kinnitusel pole koondumise osalised siiani viimast dokumenti esitanud ja seega asi seisab. Kuna menetlus on lõpetamata, ei saa Ljutova avalikustada, missugune dokument puudu on. Samas kinnitas ta, et ka leping on esitamata.

„Ma ei tea, mis on juhtunud, sest nad viivitavad kogu aeg. Võib öelda, et koondumise osaliste süül on menetlus peatatud. Ju siis ei ole neil kiiret,“ ütles Ljutova.

Pärast puuduva dokumendi laekumist kulgeks asi Ljutova kinnitusel kiiresti. Senise info põhjal annaks konkurentsiamet koondumisele loa, kuna kõik pretensioonid olid menetluse käigus selgeks tehtud.

Müüjateks nimekad kinnisvaraärimehedPea pool 2003. aastal tegevust alustanud mahukat kinnisvaraportfelli haldavast Capfield OÜst kuulub investeerimisfirmale Satnam Europe OÜ, mis paigutab väikese hulga jõukate välismaiste investorite raha Eestisse ja mujale Euroopasse. Satnam Europe omanik on India päritolu, kuid aastakümneid Suurbritannias resideeruv Kuldip Singh Dhillon.

Väiksem osa Capfieldist kuulub Häuser-Oberschneider OÜ-le, mille taga on kinnisvaramagnaat Paul Oberschneider. Ülejäänud osad on jaotatud mitme välismaa ettevõtte ja eraisiku vahel.

Äriregistri andmetel on Capfieldi juhatuse liikmed Oberschneider ja David Gordon Summerfield. Neljapäeval Oberschneider tehingut Äripäevale kommenteerima ei soostunud. „Mul ei ole selle ettevõtte kohta praegu midagi öelda,“ jäi ta napisõnaliseks ning soovitas pöörduda ettevõtte juhi Kaja Kirchi poole.

Kirch samuti tehingu põhjusi ja tausta ei kommenteerinud. „Otsuse taga on omanikud ja mul ei ole õigust nende nimel midagi kommenteerida. Kui küsite kellegi isiklikku arvamust, siis ma tõesti ei tea, miks omanikud otsustasid just praegu seda teha,“ rääkis Kirch.

Samas kinnitas Kirch, et tehing on alles pooleli ja Capfieldi tulevikuplaanid sõltuvad sellest, kuidas see kulgeb. „Ma ei oska kommenteerida, millal tehing sõlmitud saab, kõik oleneb läbirääkimiste käigust. See on raske tehing ja seda ei saa üleöö teha,“ põhjendas ta pikka viivitamist. 

Huvi endiselt Eesti ärikinnisvara vastu Ka East Capital Real Estate’i juhatuse esimees Madis Raidma ei saa samuti kaubanduspindade ostutehingu kohta kommentaare jagada.

East Capital Real Estate tegeleb kinnisvara omavate ettevõtete valitsemise ja juhtimisteenuse osutamisega. Ettevõte kuulub Rootsis registreeritud Ida-Euroopa ja Hiina finantsturgudele spetsialiseerunud varahaldusfirma East Capital Holding AB kontserni.

East Capital Real Estate valitseb East Capital Baltic Property Fundi, mis on aruande loodud 2005. aasta mais eesmärgiga investeerida Balti riikide rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse kuni 2007. aasta septembrini. Fondi varade alla kuuluvad hotelli-, lao-, tööstus-, büroo- ja kaubandushooneid omavad ja rendile andvad ettevõtjad Eestis, Lätis ja Leedus. Aruande järgi otsustavad investorid 2012. aastal, kas lõpetada fondi tegevus või pikendada seda veel ühe-kahe aasta võrra.

Raidma sõnul on ettevõte aga edaspidigi huvitatud Eesti kinnisvarast. „Saame kinnitada, et East Capital tegeleb jätkuvalt uute investeerimise võimalustega Eesti turul, sh. ärikinnisvara sektoris,“ kinnitas Raidma, et otsitakse uusi investeeringuid.

Kes on Kuldip Singh Dhillon?Kuldip Singh Dhillon, keda sageli kutsutakse Kolin Dhilloniks, on 60aastane India päritolu jõukas Briti kinnisvaraarendaja, ametnik ja kirglik polomängija. Tal on pikaajalised lähedased suhtes Briti kuningakojaga.

Dhillon immigreerus Punjabist Suurbritanniasse 1955. aastal, mil ta oli nelja-aastane. Ta on elanud Gloucestershires üle kolmekümne aasta. 1975. aastal liitus Dhillon Cirenster Park Polo klubiga, mille liikmed on ka Walesi prints Charles ja tema kaks poega. Dhillonil on poeg Satnam, kes aitab isal juhtida tema kinnisvaraimpeeriumi.

Laiema avalikkuse tähelepanu alla sattus Dhillon 2009. aastal, mil Walesi prints Charles kutsus teda hüüdnimega Sooty (nõgine), mis tõi meedias printsile halvakspanevat kriitikat.

Satnam Europe OÜ on 2003. aastal asutatud ettevõte, mis keskendub pikaajalistele kinnisvarainvesteeringutele ning tegeleb elamuprojektide, kaubanduskeskuste ja teiste ärihoonete arendamisega. Ettevõtte eesmärk on tegevuse laiendamine teistesse Ida- ja Kesk-Euroopa riikidesse. Praegu omab ning arendab Satnam Europe OÜ kinnisvara Eestis ja Bulgaarias.

2009. aastal oli Satnam Europe'i kahjum 35,6 mln krooni, 2008. aastal ulatus kahjum 242,9 mln kroonini.

Poolenisti eestlane Paul Oberschneider

52aastane Paul Oberschneider on Eesti juurtega kinnisvara arendaja (tema isapoolne suguvõsa on pärit Eestist). 

Ta on saanud bakalaureuse kraadi Chicago Loyola ülikoolist kunsti alal

1980. aastatel tegutses Oberschneider maaklerina New Yorgi börsil ja Lehman Brothersis.

1994 asutas Eestis Ober-Haus Kinnisvara, alguses oli ettevõttes kolm töötajat.

2007 juunis müüs Ober-Haus Kinnisvara Soome kinnisvarafirmale Realia Grupp, kes lootis seda kasutada hüppelauaks Venemaale. Siis oli ettevõttel 35 esindust ja 350 maaklerit ning see tegutses Eestis, Lätis, Leedus, Poolas ja Ukrainas2007. aastal suundus Oberschneider elama Argentinasse, kus ta oma piimalehmade keskel rantjee-elu naudib. Oberschneiderile kuulub argentiinlaste ühe meeliskuurordi Mar del Plata lähistel umbes 2500 hektarit maad, kus La Golondrina nime kandvas farmis kasvavad piimalehmad ja polohobused.Oberschneiderile kuulub Argentinas ka maja eksklusiivses rajoonis Buenos Airese lähistel, kus ta käib tihti polot mängimas.

TaustMüügilepingu kohaselt plaanitakse müüa Capfield OÜ omandis olevad Sermo Kaubandus OÜ, Lootsi Arenduse OÜ, Linnasaare kinnisvara OÜ, Premium Trade OÜ, Topone OÜ ja Norman Group OÜ osad East Capital Real Estate’le. Nimetatud ettevõtted tegelevad tarbekaupade müügiks sobivate rendipindade rendile andmisega, vastavalt Tammsaare Selver, Norde Centrum, Lasnamäe Centrum, Mustakivi Prisma, Pärnu Maxima.

Tehingu tulemusena saaks Capfieldi kinnisvaraportfellis olevate nimetatud ettevõtjate osade omanikuks East Capital Real Estate.

Capfield on kümne tütarettevõtja ainuosanik ja omab ühes tütarettevõttes 95% osalust. Iga OÜ Capfield kinnisvaraportfelli kuuluva kaubanduskeskuse omanikuks on eraldi tütarettevõtja.

Capfield OÜ 2009. aastal müügitulu oli 156,9 mln krooni, kasum 45,9 mln krooni. 2008. aastal jäädi 157,3 miljonilise müügituluga 172,2 miljoniga kahjumisse.  Kontserni kinnisvarainvesteeringute turuväärtus ulatus 2009. aasta aruande kohaselt veidi üle miljardi krooni.

East Capital Real Estate ASi 2009. aasta müügitulu oli 23,6 miljonit krooni, kasum 2,9 miljonit krooni.

 

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474