Esmaspäeval lasi naftaturg end Liibüa mässuliste edust kaasa kiskuda – Brenti toornafta hind alanes üle 3%, puutudes 105,15 dollari taset barrelist – tänane kauplemishind liigub taas kõrgemal 109 dollari piiril barrelist – Liibüa naftatoodangu taastumine ei ole pelk päevade küsimus.
Veebruaris alanud ülestõus kolonel Gaddafi režiimi vastu on Liibüa naftatoodangu Bloombergi andmeil kahandanud 100 000 barrelile päevas, alternatiivsetel hinnangutel veelgi vähemaks – 50 000 barrelile päevas.
Enne ülestõusu, jaanuaris, pumpas Liibüa turule 1,6 miljardit barrelit päevas, mis vastab ca 2%-le maailma naftatoodangust. Tegemist on Aafrika suurimate teadaolevate naftareservidega riigiga. Lisaks on Liibüa toornafta vähese väävlisisaldusega nafta, mida eksporditi peamiselt Euroopa turule. Nii oleks Liibüa naftatoodangu taastumisest suuremad mõjud just Euroopa tarbijatele.
Liibüast kodusõja eest oma töötajad evakueerinud välismaised naftafirmad valmistuvad juba riiki naasma, kuid prognoosid, millal naftatootmine taastub, on väga erinevad.
„Lõhutud infrastruktuuri taastamine võib võtta kuid, kui mitte enam kui aasta,“ vastasid agentuuri Bloomberg küsimusele Barclays panga analüütikud Helima Croft ja Amrita Sen. „Mässuliste jõudmine Tripolisse on lisanud lootust Liibüa nafta kiireks naasmiseks maailmaturule, kuid me ei oleks selles väga kindlad.“
Societe Generale analüütik Emmanuel Fages ei prognoosi režiimi langemise järel Liibüa naftaekspordi taastumist enne 2012. aastat.
„Ma arvan, et esmaspäeval oli turgudel palju eufooriat. Kogu riik on aga alles rahust kaugel ning pole ka organiseeritud valitsust. Palju on alles puudu,“ ütles agentuurile Reuters konsultatsioonifirma Purvin & Gurtz juht John Vautrain.
Liibüa endine kõrge naftaametnik Shokri Ghamen prognoosis eile, et naftatoodangu jõudmiseks ülestõusu eelsele tasemele võib kuluda ligi poolteist aastat.
Liibüa naftatoodangu naasmisest sõltub Brenti toornafta hind. Aprillis kerkis hind turul tekkinud pingetest juba 127 dollarile barrelist, ajendades lääneriike käiku laskma erakorralisi varusid.
See on hinna alla toonud, niisamuti kui märgid arenenud riikide majanduskasvu aeglustumisest. Sarnast nafta hinna langust nagu 2008. aastal analüütikud aga praegu ei prognoosi – riikides nagu Hiina, mis nüüd neelab pea poole maailma naftatoodangust, püsib jätkuvalt tugev nõudlus.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?