Läti ja Leedu elektrienergia defitsiit ajab vabaturu elektrihinna üles, rääkis Eleringi juht Taavi Veskimägi tänasel advokaadibüroo Glimstedt ja Eleringi ühisseminaril.
Veskimägi märkis, et Eesti kasutas ise vaid 8 teravatt-tundi elektrienergiat ja tootis samas 11 teravatt-tundi. Seega on Eesti edaspidi jätkuvalt eksportiv süsteem.
Veskimäe sõnul pole varustuskindluse seisukohalt Narva uusi investeeringuid vaja. Täiesti vaba elektrituru tingimustes ei pääse Narva põlevkivielektrijaamad üldse löögile, sest fossiilsete kütuste subsiidiume edaspidi vähendatakse.
"Euroopa pilt on muutunud tunduvalt komplitseeritumaks, seda just varustuskindluses," ütles Veskimägi. "Ei saa rääkida Eesti elektriturust. Peame väga oluliselt jälgima tootmisvõimsusi naabrite juures. Lätis ja Leedus on tootmisvõimsuste defitsiit ja see viib ka Eestis hinda üles."
Veskimägi rääkis samas: "Rahvakeeli ütleme, et vene elekter on halb, kuna tekitab ELis ebatervet konkurentsi ja takistab elektrituru investeeringuid. Peame aga aru saama, et mida rohkem me elektri importi piirame, seda suurem on surve elektri hinnatõusuks."
Veskimäe sõnul on kõige kallim elekter elektri puudumine, st olukord, kui mobiiltelefoni laadimiseks peab minema kellegi teise juurde.
Veskimäe hinnangul peab Eesti Energia Eestis turgu kaotama, aga võitma kliente juurde Lätis, Leedus, Soomes ja kus iganes, et elektriturul tekiks reaalne konkurents.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?