Noored lähevad tööle liiga hilja ja vanemad inimesed lõpetavad töötamise liiga vara, mistõttu läheb kaotsi hulk väärtuslikke aastaid. Kui need aastad saaks tagasi, ei oleks meil finantsprobleeme olemaski, arvab soomlasest professor Juhani Ilmarine.
„Euroopa üks suurimaid väljakutseid on see, et kõige noorema põlvkonna inimesed lähevad tööle liiga hilja, keskealistel ei ole enam tugevapõhjalist karjääri ja kui keegi jääb 55. aastaselt töötuks võib tal töö leidmiseks kuluda umbes aastas,“ rääkis Ilmarine, kes on elanikkonna vananemist uurin üle kogu maailma.
Ta lisas, et töötuse probleem on muutumas üha igapäevasemaks. „Vanema põlvkonna inimesed lõpetavad töötamise liiga vara. Iga inimese kohta läheb kaotsi 5 kuni 6 produktiivset aastat. Kui saaks selle töö tagasi siis meil finantsprobleeme poleks,“ ütles professor neljapäeval toimunud konverentsil Vanemaealine tööjõud – väljakutsed ja võimalused.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ilmarine märkis, et vananeva tööjõu rakendamise küsimuse lahendamisel on tööandjad ja töötajad ühes paadis. Vananeva inimese füüsiline koormus küll väheneb aga tema kogemused kompenseerivad tekkivad puudujäägid. „Vanemaealiste töötajate tulemused on isegi paremad kui noorematel ja seda tänu nende kogemustele,“ selgitas ta. Seetõttu soovitab professor, et Euroopa riikides võiks inimeste pensioniiga olla palju kõrgem kui ta praegu on.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.