• 28.09.11, 17:33
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Rootsis on tuumaenergiast suur tüli majas

Rootsi suurtööstus, millele mõistliku hinnaga elekter on ülioluline tootmissisend, on nördinud – parempoolsete parteide paari aasta eest välja hõigatud üksmeel tuumaenergeetika küsimuses osutus sisuliselt blufiks ja uusi reaktoreid ehitada ei saa.
Konks on selles, et 2009. aastal sündinud kokkulepe tuumaenergeetika osas, mis tühistas uute reaktorite ehitamise keelu, jätab uute võimsuste ehitamise õiguse vaid juba praegu tuumaenergiat tootvatele firmadele. Neid on Rootsis kolm – Soome Fortum, Saksa E.ON ja Rootsi riigile kuuluv Vattenfall.
Fortum ja E.ON ei ole uute võimsuste ehitamisest huvitatud. Vattenfall on aga majandusministri portfelli hoidva Keskerakonna (Centern) kontrolli all – tegemist on erakonnaga, mis on aastaid olnud tuumenergeetika vastu.
Rootsi baastööstuse ettevõtted, kes on valmis uutesse reaktoritesse investeerima 30 miljardit Rootsi krooni, lootsid algselt partnerit just Vattenfallist. Vattenfall teataski, et on reaktori ehitamisest huvitatud. Samal päeval, kui artikkel Rootsi majanduslehes Dagens Industri ilmus, kutsusti firma ministeeriumisse aru andma, mille järel tuli teade, et Vattenfall on ümber mõelnud.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Niisiis on tekkinud olukord, kus ehitamisõiguse "monopol" on nende käes, kes ehitada ei taha ning Rootsi suurtööstus, mis ehitada tahaks ja on valmis investeerima, ei saa seda teha.
Peaminister Fredrik Reinfeldt tuumakokkulepet uuesti avada ei kavatse. Tegemist on väga olulise küsimusega, mis takistas parempoolsetel parteidel pikki aastaid koostööd tegemast. 2006. aasta valimiste eel lepiti kokku tuumateema valimisprogrammis n-ö külmutada, mis tegi võimalikuks parempoolsete parteide liidu. 2009. aasta alguses teatati, et tuumaküsimuses on jõutud kokkuleppele. Uusi reaktoreid saab ehitada üksnes vanade võimsuste asendamiseks ning nagu öeldud – ainult alal juba tegutsevate ettevõtete poolt.
Rootsi ettevõtjad on tulivihased – baastööstusel oleks Rootsis head väljavaated, kui oleks olemas mõistliku hinnaga elekter. Nüüd ähvardatakse vajadusel õigust nõudma minna Euroopa kohtusse.
"Ma ei näe mingit põhjust, miks energiasektor peaks olema konkurentsireeglitele erand," ütles Rootsi tööstur Rune Andersson Dagens Industrile.
Täna väidab Vattenfalli juht Øystein Løseth ajalehes Dagens Industri ilmunud artiklis, et elektripuuduse asemel on Põhjalas  tekkimas hoopis suur elektri ülepakkumine, kui kõik uute tootmisvõimsuste ehitamise plaanid ellu viiakse. Eelkõige puudutab see tuulenergiat, ent samuti Soome uue tuumajaama valmimist ja Rootsi vanade reaktorite tootmismahtude suurendamist.
"Hindame, et tekib suur elektrienergia ülepakkumine nii 50 TWh ulatuses," ütles Løseth.
See seab hinna surve alla ning lükkab edasi investeerimisvajadust uutesse tootmisvõimsustesse.
Rootsi baastööstuse ettevõtteid (Boliden, Eka Chemicals, Holmen, Stora Enso ja SCA Forest Product) ühendava elektrifirma Industrikraft tegevjuht Mats Gustavsson seda seisukohta ei jaga. 
"Ehitama tuleb hakata praegu," ütles ta Rootsi päevalehele Svenska Dagbladet. "Aastani 2020 on võib-olla tõesti mõningane ülepakkumine, kuid meil tuleb vaadata sellest kaugemale".
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 13.05.25, 16:17
IKEA sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima
Kinnisvarahindade tõustes ja ettevõtete kontorivajaduste muutudes otsitakse üha nutikamaid viise uute vajadustega kohanemiseks. Hästi läbimõeldud sisekujundus võib muuta isegi vähesed ruutmeetrid funktsionaalseks ja inspireerivaks ruumiks. Vestlesime IKEA ärikliendiosakonna juhi Kärilin Kuhlapiga, et uurida, kuidas luuakse sisekujunduslahendusi üürikorteritesse ja mitmeotstarbelistesse kontoritesse. Samuti arutasime, miks on levinud, kuid ekslik arvamus, et sisekujundus on väikese või keskmise suurusega ettevõtete jaoks liiga kallis.

Viimased uudised

Suur lugu
  • 18.06.25, 11:26
Vaevast vabaks: büroopindade segmendis on alanud uus trend
Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Asjaosaline - vaata, et Sa uuest trendist maha ei jää!
Uudised
  • 18.06.25, 10:05
Ehitustrusti arenduse arhitektuurivõistlusele laekus 6 tööd
Arvamused
  • 18.06.25, 09:52
Käibemaksutõus mõjutab enam tulevaste uusarenduste hinda
Käibemaksuga või ilma? Aasta algusest muutus mõiste “uus eluase”
Uudised
  • 18.06.25, 09:39
Uute eluasemte hinnatõus: lätlased alles avastavad Riia ümbrust
Arthur Taavet ning kinnitab, et ka Bigbank on viimasel ajal mitmete Eestist pärit arendajate projekte Lätis finantseerinud
Uudised
  • 18.06.25, 09:28
Miks leedukad tõukasid eestlased esikohalt?
Uudised
  • 18.06.25, 08:45
Koduostjad on valmis energiatõhusa kinnisvara eest maksma rohkem kui varem
Uudised
  • 18.06.25, 06:45
Kompaktsus kui uus normaalsus: kas eluasemeturg enam vastab ostjate ootustele?
Uudised
  • 17.06.25, 15:26
US Real Estate’i müügiosakonda asus juhtima Olari Vokk

Hetkel kuum

Eften Capitali tegevjuht Kristjan Tamla.
Uudised
  • 11.06.25, 11:55
Büroopindade alternatiivkasutus toob rea küsimusi
Everaus Kinnisvara juht Janar Muttik.
Uudised
  • 11.06.25, 12:30
Muttik: teeme allahindlust, et jõuda panga rahani
Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Real Estate).
Uudised
  • 11.06.25, 10:18
US Real Estate teeb Foorumist Artiuse. Vaata galeriid!
Hanno Grossschmidti ja Tomomi Hayashi projekteeritud hoone fassaad saab lihvi. Ostutänava siserhitekt on Marit Ilison.
AS Liven nõukogu esimees Andres Aavik valiti erialaliidu esimeheks.
Uudised
  • 11.06.25, 10:06
Kinnisvarafirmade Liit sai uue juhatuse
Rahalugemise krõbin muutus valjemaks.
TOP
  • 13.06.25, 05:30
Kinnisvarahalduse ja korrashoiu palgamaksjad said pigeritta
Esikolmikus saadud töötasu käib teistest kaarega üle. Ent Ka üldiselt on töötasud väärikad. Vaata - millist palka küll kellegi juures maksti!
Lisaks meenutuseks: Arteri kvartali valis Eesti Kinnisvarafirmade Liit konkursi Kinnisvarategu 2024 laureaadiks (Foto: Kapitel).
Uudised
  • 11.06.25, 10:27
Arteri kvartal sai Baltikumi parimaks
See arendus pretendeerib 5-minuti linna tiitlile
Arco Vara kinnisvaraanalüütik Mihkel Eliste.
Uudised
  • 12.06.25, 06:00
Eestlaste riskiisu kinnisvaraga seotud investeeringute järgi näib olevat lõputu
Kas aktiivsele avalikule raha kaasamisele järgneb aktiivne kinnisvaraturg?
IKEA sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima
  • ST
Sisuturundus
  • 13.05.25, 16:17
IKEA sisekujundusekspert: kui äri kasvab, peavad ka ruumid ajaga kaasas käima

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele