• 21.11.11, 06:55
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Ehitajad ootavad kuude viisi riigilt raha

Enamasti riigi ja omavalitsuse tellimustest elatuvad ehitusettevõtjad on suluseisus, kuna riik tööd küll annab, kuid arved maksab sageli mitmekuise viitega.
Tellija teatab külmalt, et Euroopa Liidu raha ei saagi kiiremini välja maksta.
 “Praegu on üle 70–80 päeva pikk maksetähtaeg riigi või omavalitsuse ehitusarvete puhul tavaline! Lähitulevikus on valdav osa, ehk isegi 70%, kõigist ehitustöödest riigi ja omavalitsuse tellimused,” lausus Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink.
Ta lisas, et kõige krooniks on kõikvõimalikud põhjendamatud trahvid koos ülipikkade maksetähtaegadega, mis toovad ehitajale juba tehtud töö eest raha kassasse alles 3–4 kuud pärast kulu tekkimist. Vahepeal peab ehitaja omavahenditest maksma ka maksud.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Ka Merko Ehituse juhatuse esimehe Tiit Robeni sõnul on monopoolse tellija seisust nautiv riik lepingutingimuste karmistamisega juba üle piiri läinud.
Skanska EMV juhatuse esimees Andres Aaviku sõnul saaks riik hoone kätte odavamalt, kui ta määraks tööle mõistliku maksetähtaja. Tema sõnul on osa riigiametnikest sellest ka aru saanud. “Riigil on see raha ikkagi olemas ja odavamalt käes kui ettevõtjal. Lühem tähtaeg kasvataks ka konkurentsi, sest väga pikk tähtaeg või ebamõistlikud maksetingimused tegelikult ajavadki praegu osa pakkujaist turult eemale.”
Rahandusministeeriumi teatel lepitakse maksetähtaeg kokku igas ehituslepingus eraldi. "Pole olemas riigi üldist maksetähtaega. Olukorras, kus riigis ühtset regulatsiooni maksetähtaegade kohta pole, on ennatlik üldistada, et riigiasutuste kehtestatud maksetähtajad on ebamõistlikult pikad. Kui soovite, võite konkreetselt esile tuua asutusi, mille lepingu maksetähtajad on ebasobivalt pikad ning nendelt põhjusi küsida. Samas juhime tähelepanu, et tegemist on lepingulise suhtega, mille aspektid räägivad omavahel läbi ja millega nõustuvad kaks osapoolt," edastas ministeerium oma vastuse. või telli leht.
Pikemalt loe tänasest Äripäevast. Vajadusel osta päevapilet
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.05.25, 15:00
Millerhawk vähendas hoone süsiniku jalajälge kolmandiku võrra – ilma lisakuluta
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.

Viimased uudised

Uudised
  • 13.06.25, 14:47
Everaus pani nurgakivi Eesti suurimale kontaktivabale miniladude hoonele
Uudised
  • 13.06.25, 10:28
2 GALERIID: Endover võttis Volta HUBilt sarikapärja maha
Vaata esinduslikke galeriisid, mis toimus, toimub ja mis sinna kõik tuleb!
Uudised
  • 13.06.25, 09:36
Tallinn peab taas linnaruumifestivali
Uudised
  • 13.06.25, 08:45
Rahulolu koduga oleneb nii vanusest, haridusest kui piirkonnast
Uudised
  • 13.06.25, 08:00
Algis Liblik: investoreid täna aja tikutulega taga
TOP
  • 13.06.25, 05:30
Kinnisvarahalduse ja korrashoiu palgamaksjad said pigeritta
Esikolmikus saadud töötasu käib teistest kaarega üle. Ent Ka üldiselt on töötasud väärikad. Vaata - millist palka küll kellegi juures maksti!
Uudised
  • 12.06.25, 14:19
Riigiarhitekt pani paika 4 esimest fookust
Uudised
  • 12.06.25, 13:59
Tallinn valmistub ühendama Telliskivi ja Krulli kvartaleid

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele