Eile avaldatud protokollist selgub, et Ben Bernanke ning teised Föderaalreservi tippametnikud ei näinud kinnisvarakrahhi ette ning uskusid 2006. aasta lõpus, et eluasemeturg on stabiliseerumas.
Föderaalreservi ametnikud olid liiga optimistlikud kinnisvaraturu ohtudest finantsturgudele 2006. aastal. Kinnisvaramulli lõhkemine viis aga USA majanduse sügavaimasse langusse peale Suurt Depressiooni ning päästis valla panganduskriisi, mille tagajärjel langesid Wall Streeti suurpangad nagu Lehman Brothers ning Bear Stearns, kirjutab Reuters.
Kuus kuud enne kui esimesed mõrad Ameerika finantssüsteemi hakkasid tekkima, oli Föderaalreserv suuresti teadmatusest majandust ootavatest ohtudest.
„On ebatõenäoline, et kinnisvaraturu kasv on rööbastelt maha jooksnud,” ütles Ben Bernanke 2006. aasta märtsis. Bernankele oli see esimene kohtumine Föderaalreservi esimehena.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Hiljem samal aastal kui kinnisvaraturu hinnad jätkasid langemist, arvasid ametnikud, et hullem on möödas.
„Leidub julgustavaid märke sellest, et eluasemeturg võib stabiliseeruda. Seda toetab hiljuti hüpoteegi intressimäärade langus,” ütles Janet Yellen, Föderaalreservi ametnik 2006. aasta detsembri kohtumisel.
Selleks ajaks olid olemasolevate eluasemete müük langenud 10% 2005. aasta septembri tipust. Tegelikkuses oli see alles algus palju järsemale kukkumisele. Viis aastat madaleseisus olemisega kukkus müük rohkem kui poole võrra.
Taastumine on siiamaani olnud vaevaline ning aeganõudev. Töötuse määr püsib 8,5% peal, mis on küll allpool 2009. aasta oktoobri 10% tippu, kuid kaugel neljast protsendist, mis oli enne eluasemeturu krahhi.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.