Reitinguagentuuri Standard & Poor's töötajad laulsid ja tantsisid naljaloo saatel enne 2008. aasta üleilmset finantskriisi ja naljatasid ettevõtte tahte üle anda reitinguid lehmade poolt struktureeritud tehingutele.
Kaks S&P analüütikut arutasid 2007. aasta aprillis reitinguagentuuris valitsenud tagatisvõlakirjade (CDOd) hindamismudelit, nimetades seda naeruväärseks ning mainides, et S&P ei tohiks seda kasutada, vahendab Bloomberg USA valitsuse poolt algatatud kohtuasja materjale.
"Me hindame iga tehingut," vastas teine. "See võib olla struktureeritud lehmade poolt ja me ikkagi anname sellele reitingu."
Analüütikute sõnumid on osa sisekommunikatsioonist, mille alusel USA valitsus algatas kohtuasja reitinguagentuuri emafirma meediakompanii McGraw-Hills vastu.
USA süüdistab, et kantuna soovist suurendada tulusid ja turuosa, peteti investoreid, kuna hüpoteektoodetele anti reitinguid, mis ei arvestanud tururiski. Reitinguagentuur hindas sedasi enam kui 2,8 triljoni dollari eest eluasemelaenudel põhinevaid hüpoteekvõlakirju ja umbes 1,2 triljoni dollari eest CDOsid alates 2004. aasta septembrist kuni 2007. aasta oktoobrini.
"Loodame, et me kõik oleme rikkad ja läheme pensionile, kui see kaardimajake kokku kukub," kirjutas üks analüütik e-kirjas.
Analüütikud tundsid 2004. aasta mais muret, et tehinguid kaotatakse konkurentidele, kuna S&P oli teistest konservatiivsem.
2007. aastal küsis üks analüütik endiselt kolleegilt "kas kompanii hoolib vaid tehingutest või korralikest krediidistandarditest?".
Vaatamata ettevõtte sisekultuuri näidanud kirjavahetusele leiab S&P, et süüdistused on alusetud, kuna kogu aeg on ettevõtte poolt antud reitingud kajastanud parimaid arusaamist väärtpaberitest.
"Kahjuks ei suutnud S&P ega keegi teine prognoosida saabuva kriisi kiirust ja sügavust ning kuidas lõpuks krediidikvaliteet seda mõjutas," teatas ettevõte.
"See turg lõpetab halvasti," kirjutas üks juhatuse liige teisele 2006. aastal.
2007. aasta märtsis kirjutas üks analüütik uued sõnad Talking Headsi laulule "Burning Down the House" ja esitas selle naervate kolleegide ees, tehes sellest video.
Hetkel kuum
Ahnuse kättemaks on valus. Näiteks Everaus Kinnisvara koondas ehitajad. Siin vormub arendusvaldkonna tulevik, mis ei ole kõigile jõukohane.
Edaspidi arendaja paneb ressursid vaid arendamisse ja ehituseteenuse ostab sisse
Anton Nikitin: Iga välismaal ostetud üürikorter on Eestis ostmata jäänud korter.
See algas sedasi: "Vaadake. Eluasemeturg läheb nõrgemaks. Jahtub maha. Tugev turg on nüüd nõrgem. Subprime keeb üle. Lammutades majakese maha."
Standard & Poor'si pressiesindaja ütles, et video näitab selgelt halba maitset. "Kuigi see võib näidata suurepärast huumorisoont, ei peegelda see kuidagi rasket tööd ja analüüsi, mida analüütikud tegid reitinguid andes," rääkis ta.
CNNi andmetel võib ähvardada kompaniid kuni viie miljardi dollari suurune kahjutasu nõue.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.