26. mai 2015
Jaga lugu:

Vink: energiasäästlik büroohoone on arendajale liiga kallis

Liginullenergiahoonetest on palju juttu, kuid hind seab arendajate soovidele piirid, rääkis Nordeconi juhatuse esimees Jaano Vink.

Vingi sõnul ei hoia arendajaid liginullenergiahooneid ehitamast tagasi mitte skeptitism energiatõhusate lahenduste ja liginullenergiatemaatika temaatika suhtes, vaid investeerimisvõimalused.

“Julgen öelda, et sel puhul kehtib isegi mitte 20/80, vaid 10/90 reegel. 90% arendajaid või tulevase hoone rajajaid selgelt küll tahab, räägib ja mõtleb energiatõhususest ja erinevatest lähtepunktidest võetuna madal- või liginullenergiamajadest. Karm reaalsus jõuab pärale juba enne esimesi tegevusi, isegi mitte ehitades, aga juba projekteerimisel,” rääkis Vink. “ Tellijad soovivad täna ehitada võimalikult soodsaid hooneid. Sõnades arvestatakse hoone elutsükliga palju, aga reaalses elus väga vähe. Tellijad ei otsi kahekümneaastast tasuvusperioodi.”

Vink tõi välja, et kuigi “tavalise” ja energiatõhusa hoone ehitamise arvestuslik hinnavahe öeldakse olema 50-100 eur ruutmeetri kohta, kujuneb hinnavaheks enamasti siiski 200 eurot ruutmeetri kohta,  sest alla selle on ehitajal keeruline häid lahendusi pakkuda. 

“Rusikareeglina maksab keskmise büroohoone ruutmeetri ehitamine ilma käibemaksuta praegu 700 eurot. Seega on kallinemisprotsent energiatõhusa hoone rajamisel päris suur ja lööb tellijal jalad alt, ” sõnas ta. 

“Tehnilisi piiranguid liginullenergiahoonete ehitamiseks meil tänases situatsioonis ei ole, iga endast lugupidav insener ja ehitusettevõte suudab selle valmis ehitada. Kuid hangete puhul näeme, et tellija vaatab meile otsa ja küsib, et mis mõttes teil on ruutmeetri hind kallim? Üksi ehitaja ei lähe tellijale pakkuma kallimat asja, vaid seda, mida küsitakse,” ütles Vink. 

Autor: Eva Kiisler, ehitusväljaannete juht

Jaga lugu:
Seotud lood
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Enimloetud
Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050eva.kiisler@aripaev.ee
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhituse ja kinnisvara konverentside korraldajaTel: 58 552 554sandra.malvik@aripaev.ee
Kristi Kool
Kristi KoolKinnisvarauudised.ee toimetajaTel: 53 003 098kristi.kool@aripaev.ee
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806rivo.habakuk@aripaev.ee