• 15.04.16, 16:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Mustamäe maju lammutab vaid kilplane

Mustamäel, Lasnamäel ja mujal asuvate paneelelamute lammutamine on üle mõistuse jutt, sest ei ole otstarbekas ei majanduslikult ega tehniliselt, rääkis Tallinna Tehnikaülikooli professor, energiatõhususe spetsialist Jarek Kurnitski täna toimuval Eesti Korteriühistute Liidu innovatsioonikonverentsil.
TTÜ professor Jarek Kurnitski
  • TTÜ professor Jarek Kurnitski
  • Foto: Eiko Kink
“Ainult kilplased mõtlevad selliste asjade peale nagu välja kujunenud ja suure nõudlusega elukeskkonna maha lammutamine ning selle asemele uue ehitamine,” sõnas Kurnitski otse. Ta tõi välja teaduspõhised arvutused, mille kohaselt maksab paneelelamu lammutamine ja selle  asemele uue rajamine minimaalselt 1300 eurot ruutmeetri kohta  ning kõrvutades seda olemasolevate paneelmajade renoveerimismaksumusega, 250 eurot ruutmeetri kohta, on hinnavahe märkimisväärne. “Olemasolevate majade lammutamise jutt on aeg-ajalt ka meedias olnud liikvel see on nii mõttetu variant, on selge, et säärast raha ei hakka kunagi olema,” lisas ta. “Mustamäe ja teiste Tallinna “mägede” lammutamise ideel puudub nii tehniline ja majanduslik argumentatsioon, see on nullväärtusega idee.”
Kurnitski kinnitusel on tehniliselt nende majade kandekonstruktsioonid pea igavesed ja renoveerimisel paraneb ka energiatõhusus ning sisekliima kvaliteet neis hoonetes. Terviklikust renoveerimisest võidavad tema sõnul kõik osapooled – riigil aitab see elavdada majandust, elanikud saavad parema sisekliimaga ja energiatõhusamad kodud ning riik saab energiatõhususe veel nii öelda kauba peale.
„200 eurot  ruutmeetri kohta maksev terviklik renoveerimine viib hoone F klassist C klassi, mida nõuab ka KredExi 40 protsendine toetus. Eesmärgiks on renoveerida 20 aasta jooksul 50% olemasolevast elamufondist, praegune tempo on  küll 30% juures, aga loodame et see on võimalik kiirendada,“ kinnitas Kurnitski.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Selles valguses pole betoonhoonete lammutamise peale vaja enne mõelda kui nende turuväärtus langeb ja hooned jäävad pooltühjaks. Tallinnas seda aga  ei juhtu, sellest võime kõneleda Eesti väikelinnades, kaugemates piirkondades ja sealsete tühjaks jäänud ning lagunevate majade lammutamiseks on ette nähtud ka riiklikud lammutamistoetused.
Loomulikult ei tähenda see Kurnitski sõnul seda, et uusehitus ei oleks renoveerimise kõrval oluline, ka ENMAKi stsenaariumid näevad ette nii renoveerimist kui uute hoonete ehitamist. Jättes aga olemasolevate hoonete renoveerimise vaid turumajanduslike protsesside meelevalda, juhtub see, et kogutakse remondifondi ja parandatakse katust, hoonete energiatõhususe ja sisekliima juurde aga ei jõuta. Siin on vaja Kurnitski sõnul riiklikult sekkuda ja KredExi kaudu ollaksegi seda järjest tõhusamalt tegemas.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!
Riigil on plaan kaotada väga paljudelt objektidelt automaatse tulekahjusignalisatsioonisüsteemi (ATS) tulekahjuteate Häirekeskusesse edastamine. Automaatsest tulekahjuteatest loobumine puudutab teiste objektide hulgas büroo- ja tööstushooneid, kaubanduskeskuseid ning haridus- ja lasteasutusi. Kas enam kui tuhat hoone omanikku peaks nüüd muretsema, et tulekahju korral jääb abi tulemata?

Hetkel kuum

Senisest veelgi rohkem betooni, terast, klaasi ja klantsi ei muuda pilti paremaks. Vaja on tundlikumat kvaliteeti ja avatumat vaadet.
Suur lugu
  • 27.06.25, 06:30
Kinnitage turvarihmad - Eesti kinnisvaraarendus hakkab nihestuma
See teema puudutab aina enam eluasemeid, nende kättesaadavust ja linnaruumi. Rida nimekaid eksperte võtab olukorra osadeks
Hans H. Luik.
Uudised
  • 27.06.25, 08:45
Esinduslik GALERII: Hans H. Luik sai Pirita arenduse valmis
Vaata, kes kõik seal olid ja mida nad tegid
US Real Estate’i Rotermanni ja Artiuse ärijuht Julius Stokas (Foto: US Ral Estate).
Uudised
  • 27.06.25, 12:12
Ärikinnisvaraturult on kadunud fikseeritud üürilepingud
https://www.kinnisvarauudised.ee/raadio/episood/arikinnisvaraturult-on-kadunud-viieks-aastaks-fikseeritud-uurilepingud
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Uudised
  • 01.07.25, 17:02
Arco Vara tipphindaja läks tööle konkurendi juurde
Ärikvartali tööd valmivad etapiviisiliselt 2026. aasta alguseks ning täismahus suveks 2026 (Visuaal: HG Arhitektuur OÜ).
Uudised
  • 30.06.25, 13:45
EKE hakkab rajama Hipodroomile oma ärikvartalit
Ehitustöödega alustatakse kohe
Aadressil Saha tee 18 asub Maag Foodi peakontor (Foto: Maag Foods).
Uudised
  • 30.06.25, 10:20
Colliers ja What If aitavad toidutootjal luua Loo keskust
Titaniumi kinnisvaraportfelli haldur Siim Rosenthal osutab tõsistele ohukohtadele (Foto: Titanium).
Uudised
  • 02.07.25, 06:45
Jäik planeering läheb kalliks maksma ja peletab kinnisvarainvesteeringud
Vaata, mida büroode vakantsuse kasv toob kaasa omakorda
Uus võimalik muudatus ei tohiks mõjutada objektide kohapealset turvalisust. Hoone omanik või valdaja saab väga palju selleks ära teha, et tulekahjusid ennetada ja oma inimeste teadlikkust tõsta, kui signaal läheb päriselt tööle.
  • ST
Sisuturundus
  • 18.06.25, 14:49
Tuleohutuseksperdid 112 häireedastuse muudatusest: päästeauto automaatne kohalesõitmine ei tohi mõjutada meie vara üldist ohutust
Vaata veebihommikut järele!

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele