“Asjade internetist” on kasu ka kinnisvarasektoris – tark valgustus suudab reguleerida ruumides valgust vastavalt inimese liikumisele.

- Jürgo Preden Pärnu finantskonvrentsil
- Foto: Raul Mee
Tark valgustus tähendab valgusteid, milles on arvutid ja mis suudavad ennast ise juhtida – hämarduda ning sisse ja välja lülituda vastavalt sellele, mida ruumides tehakse ja kas seal on inimesi.
“See annab energiasäästu ja tänu sellele ka süsinikdioksiidi emissiooni vähenemise,” rääkis intelligentseid valgustuslahendusi pakkuva Thinnecti juht Jürgo Preden käesoleva aasta kevadel Pärnu finantskonverentsil.
Väga levinud on tavaliikumisanduriga valgustid, mis lähevad põlema, kui keegi liigub ja kustuvad, kui liikumine lakkab. Ent need ei sobi kõikidesse ruumidesse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Tark valgustus võimaldab Predeni sõnul suures tootmishallis, kus parasjagu ei toodeta või hoitakse pooltoodangut, hämardamise kaudu valgustust vähendada.
Energiasääst ja tasuvus sõltub Predeni sõnul siiski mitmest tegurist. “Kui inimesed teevad ruumis kogu aeg tööd, ei saa tulesid hämardada ja energiasäästu ei järgne. Aga kui tegu on ruumidega, kus inimesed käivad aeg-ajalt, nagu näiteks laod, ent kus tuled põlevad kogu aeg, annab valgustuse tark juhtimine nähtava säästu.” Sääst sõltub Predeni sõnul ka valgustite võimsusest – mida väiksema võimsusega on valgusti, seda väiksem on sääst.
Ärihoonetes on tänu energiasäästule lahenduse tasuvusajaks kaks kuni neli aastat.
Pikemalt loe targast valgustusest ja Thinnecti tegemistest järgmisel nädalal ilmuvast Äripäeva kinnisvara kuukirjast.
Autor: Urve Vilk, kaasautor
Seotud lood
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.