Sel neljapäeval läbisid riigikogus esimese lugemise kaugkütteseaduse ja elektrituruseaduse eelnõud, mis suunavad taastuvenergiat kasutama.

- Elektriliinid ja tuulik.
- Foto: Andras Kralla
Kaugkütte eelnõu eesmärk on suunata soojusettevõtjad stabiilsemate, keskkonnasäästlikumate ja odavamate hindadega kütuste kasutamisele, teatas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. Kuna Eestis on kaugkütte osakaal soojustarbimises Euroopa Liidu riikidest kõrgeim, ulatudes 70 protsendini, omavad muudatused olulist mõju tarbijaile.
Lisaks määrab kaugkütte eelnõu suuremates võrgupiirkondades tegutseva soojusettevõtjale taustakontrolli tegemise nõude ja kahest komponendist koosneva soojushinna kehtestamise. Kahe komponendiga hinna abil loodetakse lahendada toasooja eest võlgu jäänud korteriühistutega seotud probleeme.
Elektrituruseaduse eelnõu ülesandeks peab ministeerium taastuvenergia tootjatele suurema stabiilsuse tagamist. Teise olulise muudatusena loob eelnõu aluse taastuvenergeetika statistikakaubanduse elluviimiseks. Statistikakaubandus võimaldab Eestil toota taastuvenergiat Eesti tarbijaid koormamata. Vajaliku toetuse taastuvenergia tootmiseks maksab liikmesriik, kes soovib Eestilt taastuvenergia statistikat osta.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.