Hiiglaslik lõhe maapiirkondade kinnisvara turuväärtuse ja ehitushinna vahel pärsib Eesti arengut. Poliitikud tahavad nüüd pankade ja maaettevõtjate vastasseisu lahendada.

- Poliitikud arutavad tõrkeid kinnisvaraturul
- Foto: Egert Kamenik
Kinnisvaraturul lokkav anomaalia pärsib maapiirkondade ettevõtlust, leiab keskerakondlasest riigikogulane Dmitri Dmitrijev. Pangad finantseerivad Tallinna ja Tartu tööstusprojekte hea meelega, kuid näiteks Ida-Virumaa tööstusprojektidele naljalt raha ei anna.
„Turul valitseva tõrke pärast on pankade peamiseks mureks kinnisvara turuväärtuse küsimus võrreldes ehitushinnaga, mis võib osutuda näiteks Ida-Virumaal ehitushinnast kuni 50% madalamaks,” selgitas Dimitrijev. “Arusaadavalt kaasnevad pankade poolt sellega ka ettevõtetele kõrgemad tootlikkuse nõuded, lühemad tasuvusajad, suurem omafinantseeringu nõue, kõrgemad intressimäärad ja lisatagatise nõuded.“
Teemat arutati 23. jaanuaril toimunud kohtumisel Riigikogu rahanduskomisjoni ning Pangaliidu esindajate vahel. Jätkukohtumine toimus sel nädalal.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Kinnisvaraturg muutub kiiresti, sest koduostjate ja üürnike ootused kodule on ajas nihkunud. Kuna eluasemekulud kasvavad ja perede eelarved on pingul, eelistatakse üha enam kodusid, kuhu saab kohe sisse kolida ning millel on hea hinna-kvaliteedi suhe. See areng mõjutab oluliselt ka seda, kuidas arendajad ja sisekujundajad eluruume planeerivad. Kinnisvaraeksperdi sõnul teevad inimesed ostuotsuse kiiremini, kui nad ei pea tegema suuri lisakulutusi.