Riigikogu võttis märtsi alguses menetlusse seaduseelnõu, mille vastuvõtmine võimaldab riigil eraomandis kinnisasju kiirkorras ära võtta, kui need jäävad Rail Balticu trassile.

- Maaomaniku väljavaade kinnisasja Rail Balticu trassil säilitada on tume. Riik on samas pakkumas alternatiive.
- Foto: kinnisvarauudised.ee
Riigikogu maaelukomisjon arutas hiljaaegu Rail Balticu rajamisega seotud maakonnaplaneeringuid ja projekti hetkeseisu. Tallinna halduskohtusse on esitatud kaebusi maakonnaplaneeringute peatamiseks ja praegu ei ole riigikogul ülevaadet ka sellest, milliseid kulutusi seoses raudteetrassi ehitusega tänavu kanda tuleb.
Kinnisvaraarenduse konverents 2018
Maaelukomisjoni esimees Aivar Kokk märkis, et riigikogu menetluses on praegu kinnisasja avalikes huvides omandamise seaduse eelnõu (
598 SE). See näeb ette täiendavaid soodustusi ja hüvitisi, kui maaomanikuga saadakse kinnisasja loovutamises kokkuleppele.
Sh nähakse ette kiirmenetlus väga väikeste äralõigete puhul ning alternatiive nagu kinnisasja vahetamist või maakorralduse ehk kinnisasja piiride muutmise menetlust. Lisaks hüvitatakse maaomanikele asjaajamiskulu. Kinnisasjade vahetamisel lähtutakse põhimõttest, et vahetatavad kinnisasjad peavad olema oma kasutusotstarbelt sarnased ning asuma sarnases turupiirkonnas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.