Trahvimäära kümnekordne tõus, majandustegevuse piiramine, riigihanke menetlusest kõrvale jätmine – neid samme plaanib siseministeerium ehitusel kasutatava odavtööjõu piiramiseks Eestis.

- Andres Anvelt peab kõige probleemsemaks võõrtööjõu kasutajaks ehitussektorit.
- Foto: Marko Saarm/Scanpix
Siseminister Andres Anvelti sõnul on Eestis ebaseaduslikult tööl hinnanguliselt umbes 5000 välismaalast. Neile lisandub veel näiteks Poola tööloaga võõrtööjõud kolmandatest riikidest, mille suurusjärku on ettevõtjad samuti umbes 5000 inimesele hinnanud, kirjutas Äripäev.
Siseministeeriumi ettepanekul tõuseb ebaseadusliku tööjõuga vahele jääva ettevõtte trahv 32 000 euroni. Praegu kehtib kuni 3200 eurone trahvimäär.
Lisaks tahab siseministeerium tuua riigihangete seaduses juba tehtud muudatuste jõustumise varasemaks, mis tähendab, et odavtööjõu kasutamise pärast trahvitud ettevõtted võib hankelt eemaldada. Need sätted hakkaks kehtima juba tänavu juulis, mitte 1. jaanuaril 2019 nagu varasemalt kokku lepitud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Ka tahetakse kehtestada tööandjatele kohustus hakata välismaiseid renditöötajaid politsei- ja piirivalveametis registreerima, mis annab parema võimaluse kontrollida, kas renditööjõudu pakkuv firma püsiva tegevuskohana näidatud ELi liikmesriigis ka tegelikult tegutseb või mitte.
Seotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.