Millal on kinnisvara broneerimisleping kehtetu?

Kinnisvara broneerimisleping võib osutuda õigustühiseks, kui seal sisaldub viiteid edasisest müügitegevusest. Broneerimisleping peab sätestama vaid kokkuleppe, et müüja ei võimalda kindlaksmääratud aja jooksul teistel ostjatel oma kinnisvara omandada, kinnitas advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Anna Liiv.

Foto: Pixabay

Anna Liiv selgitas Äripäeva raadio saates „Triniti eetris“, et broneerimisleping sõlmitakse tavaliselt siis, kui huviline on käinud meeldivat korterit või maja vaatamas, kuid ta ei saa kohe tehingusse astuda, sest vajab panga finantseerimist. „Leping sõlmitakse läbirääkimiste ajaks pangaga ja lepitakse kokku, et müüja seda kinnistut vahepeal teistele ei paku. Broneerimislepingu sõlmib tavaliselt maakler, tihti juba sealsamas kohapeal,“ lisas Liiv.

Broneerimisperiood on tema sõnul tavaliselt üks kuu. Ostja kohustub omalt poolt maksma broneerimistasu, mis jääb enamjaolt vahemikku paar tuhat eurot kuni 10% objekti müügihinnast. Tasu kantakse sageli mitte müüjale, vaid tehingut vahendava kinnisvarabüroo kontole ning tavapärane on ka praktika, kus broneerimistasu jääbki maaklerile, juhul kui tehing ostjast tulenevatel põhjustel ei toimu. Kui tehing aga saab teoks, siis võetakse broneerimistasu ostuhinnast maha. Siin ongi advokaadi sõnul ohukoht.

„Sellise lepingu puhul võib broneerimislepingut tõlgendada kinnisvara ostu eelmüügilepinguna. Siin hakkab rolli mängima seadusest tulenev vorminõue. Kuna kinnisvara ostu-müügilepingud peavad alati olema notari juures kinnitatud, siis seadus ütleb, et kõik eelkokkulepped peavad olema samas vormis. Kui tegu on maakleri osalusel sõlmitud lihtkirjalise kokkuleppega, siis on leping kehtetu.“

Broneerimislepingu sõlmimise kokkulepe on seaduslik siis, kui see ei sisalda kokkuleppeid tulevaseks müügitehinguks. „Kõik tulevase tehingu tegevused ja kirjeldused peavad broneerimislepingust välja jääma, muidu on tegu juba müügi eellepinguga.

Niisiis ei tohi kindlasti lepingusse panna, et broneerimistasu on juba osa müügihinnast, mis hiljem maha arvestatakse. „Tasu maksmine peab toimuma üksnes selle eest, et objekti kokkulepitud ajal teistele ei müüda. Ja broneerimistasu ei tohiks olla ka ebamõistlikult suur. Tasu võiks sellisel juhul olla võrdne samalaadse kinnisasja ühe kuu rendiga,“ selgitas Liiv.

Kuula intervjuud Äripäeva raadio uuest kuulamiskeskkonnast

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhituse ja kinnisvara konverentside korraldajaTel: 58 552 554
Kristi Kool
Kristi KoolKinnisvarauudised.ee toimetajaTel: 53 003 098
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806