Autor: investor Toomas • 8. aprill 2019

Investor Toomas: kriis ei ole enam kaugel!

Nädalavahetusel sain põneva vihje: Eestis hakatakse tegema ennekuulmatut plokiahela ühisrahastust, mille raames ehitatakse Lasnamäele ladu-kontor tüüpi kinnisvaraobjekt, kirjutab investor Toomas Äripäevas.

Autor: Pixabay

Uurisin projekti lähemalt ja avastasin end mõtetelt, et oleme vist möödunud buumi tipus laialt levinud sendioksjonite faasis. Järelikult: kriis ei ole enam kaugel!

Kinnisvara arendusprojekti hinnates on kapitalistruktuur oluline. Selle kaudu saame teada, kui palju laenu võetakse ning kui palju arendaja ise oma nahka on nõus mängu panema.

Üldistatult võib öelda, et pangad panevad kuni 70% rahast ning ülejäänud 30% või isegi rohkem tuleb arendajalt. Suuremahuliste projektide puhul võib kõrge omakapitalinõue arendajale üle jõu käia ja siis on pöördutud näiteks ühisrahastuse poole, mis aitaks mingi osa omakapitalivajadusest täita.

B11G projekti kapitalistruktuur teeb murelikuks. Multifunktsionaalse ladu-kontor-esinduspood hoone ehituseks kulub hinnanguliselt ligi 3,6 miljonit eurot. 70% summast laenab pank ja seda nii, et arendusperioodil makstakse 8% intressi ja peale arendusperioodi laen refinantseeritakse ümber 3% peale. Ülejäänud 30% tahetakse ülimoodsa ILP mudeliga koguda ühisrahastuse põhimõtetel. Kuhu aga jääb arendaja omakapital, mis motiveeriks arendajat keerulisel perioodil projektiga jääma?

Loe edasi Äripäevast

Jaga lugu
Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Helen RootsKinnisvarauudised.ee juhtTel: 55 988 223
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474