Kuigi kinnisvaraturul mingist jahenemisest silmanähtavaid märke pole, keeratakse rahakraane vaikselt koomale, justkui oleks tegu isetäituva prognoosiga, kirjutab Äripäeva arvamusloos Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimees Gert Jostov.

- Technopolis Ülemiste juht ja Eesti Kinnisvarafirmade Liidu juhatuse esimees Gert Jostov
- Foto: Raul Mee, fotograaf
Jostov juhib tähelepanu asjaolule, et Eesti on avatud majandusega väikeriik. „Ükskõik kui tragilt Eesti tuleviku kujundamisse ei panusta, oleme välismõjurite tõmbetuultes niikuinii. Küsimus on vaid selles, kas oleme riietatud-relvastatud ehk kuidas me oleme ilma muutumiseks ette valmistatud.“
Jostovi sõnul mõjutavad meid piiritagused sündmused rohkem kui see, mida me ise teeme. See kehtib nii negatiivsete kui positiivsete trendide puhul.
„Juurelda, kas langus tuleb, on tühi töö ja vaimu närimine – see tuleb kindlasti. Võib-olla on see ühe endise kinnisvaraarendaja ja tänase Ameerika Ühendriikide presidendi säuts või mõne teise tähtsa tegelase tegu või lihtsalt inimlik eksimus või nende jada. Omaette küsimus on languse määras. Ka sellisesse aastasesse langusesse nagu 3% saab suhtuda kaheti. Mõnele on see tervelt 3 protsenti ja teiste jaoks kõigest 3 protsenti,“ leiab Jostov.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mis näib aga tema sõnul ilmne olevat – Eesti kinnisvaraarendajad kinnitavad kui ühest suust, et nad on jahenemiseks valmis. „Sektoris tegutsevad spetsialistid on selles eas, et kümnenditagune kogemus on meeles ja kui ei ole, siis tuletavad meelde pangad,“ väidab ta.
Loe täispikka arvamuslugu
ÄripäevastSeotud lood
Elutsükli analüüs (LCA) on tööriist, mis aitab hinnata hoone keskkonnamõju selle „sünnist surmani“ – alates toormaterjalide kaevandamisest kuni lammutamise ja taaskasutuseni. Ehituses tähendab see näiteks seda, millist mõju avaldab betooni, terase või isolatsioonimaterjalide tootmine, transport, paigaldus ja hilisem hooldus meie kliimale.