Ärikinnisvara ehitusmaht väheneb

Ehitussektor, mis on eelnevatel aastatel andnud tugeva panuse majanduskasvu, eelmisel aastal majanduskasvu enam ei toetanud. Eestis tehtud ehitustööde maht jäi eelmisel aastal 2018. aastaga samale tasemele, kirjutab Swedbanki ökonomist Marianna Rõbinskaja.

Foto: Andras Kralla

Pidurdumise põhjuseks oli osaliselt ka väga kõrgele tõusnud võrdlusbaas, kuna kahel eelneval aastal oli ehitusmahtude kasv keskmiselt üle 20%. Kuigi kasv pidurdus, oli tegemist jätkuvalt väga kõrgete mahunumbritega. Ehitusmahtu toetas hoonete ehitusmahu kasv ning pidurdas rajatiste ehitusmahu langus – hooneehitus kasvas eelmisel aastal 3%, rajatiste ehitus aga langes 4% aastases võrdluses.

Kvartalite lõikes mõjutas hoonete ehitusmahtu tugev neljas kvartal – möödunud aasta viimases kvartalis ehitati Eestis hooneid 14% rohkem.

Eesti ehitusettevõtete ehitusmaht välismaal suurenes

Eesti ettevõtete välismaal tehtud ehitustööde maht tõusis eelmisel aastal 60% aastases võrdluses, kuid selline kasv tuleb suhteliselt väikeste mahtude pealt. Välismaal tehtud ehitustööde osatähtsus eelmisel aastal tõusis – kui aasta varem oli osatähtsus keskmiselt 6%, siis sel aastal moodustasid välismaal tehtud ehitustööd 8%. Nii Lätis, Leedus kui ka Soomes ehituse (sh hooneehituse) kasvud eelmisel aastal aeglustusid, Rootsis pöördusid ehitusmahud eelmisel aastal kasvule.

Uusi ärikinnisvara objekte ehitatakse vähem

Eelmisel aastal langes mitteeluruumide ehituslubade arv 10% ning kasutuslubade arv 33%. Lähiajal mitteeluhoonete segmendis kiiret kasvu oodata ei ole. Koos majanduskasvu aeglustumisega peaks lähitulevikus ka nõudlus ärikinnisvara järele eelnevate aastatega võrreldes madalam püsima.

Elukondliku kinnisvara nõudlus on endiselt tugev

Kasutusse lubatud uute eluruumide arv oli eelmisel aastal 8% kõrgem kui aasta varem. Kuigi kasv aeglustus teist aastat järjest, nägime viimati nii kõrget uute eluruumide arvu 2007. aastal. Elukondliku kinnisvara ehituseks väljastati eelmisel aastal 15% rohkem ehituslube kui aasta varem. Seega võib oodata eluhoonete ehitusmahtude mõõdukat kasvu. Kuigi müügis olevate korterite laojääk on 2018. aasta tipust veidi allapoole tulnud, on mõnevõrra madalam pakkumine heas tasakaalus nõudlusega.

Majapidamiste kindlustunne osta või ehitada lähiajal eluase on 2017. –2018. aastate tipust küll veidi allapoole tulnud, kuid see on endiselt tugev. Eluaseme taskukohasus on viimastel aastatel püsinud kõrgel tasemel ning seda on toetanud majapidamiste sissetulekute kiire kasv. Koos majanduskasvu aeglustumisega peaks ka pinged tööturul järgmisel aastal mõnevõrra leevenema, mistõttu meie hinnangul palgakasv mõnevõrra aeglustub, kuid jääb veel endiselt tugevaks. Eluasemete nõudlust jääb endiselt toetama tugev palgakasv ning madalad intressimäärad.

Jaga lugu:
KINNISVARA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad kinnisvarauudised igal nädalal enda postkasti.

Kinnisvara.ee toetajad:

Eva Kiisler
Eva KiislerEhitusväljaannete juhtTel: 56 600 050
Sandra Malvik
Sandra MalvikEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 58 552 554
Rivo Habakuk
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 56 861 806