Oodatud ostumöllu asemel puhkes korterimüügi minibuum, ehitajad ägavad turutestijate laine all
Ehitajatel on paari aastaga turul üsna kitsaks läinud, sest hoonete ehitusmaht kukkus üle kahe ja poole aasta järjest. Küll on aga sektori ettevõtjate seas viimasel ajal rohkem elevust ning käibemaksutõus tõi uute korterite müüjatele ka minibuumi.
Tallinnas on tänavu käivitatud mitmeid arendusprojekte, kuid mitu aastat kuivanud ehitusturule see veel suurt leevendust pole toonud.
Foto: Liis Treimann
Kui dramaatilisemalt sõnastada, toimus paari aastaga selle sajandi suuruselt teine ehitusmahu langus, nagu viitas Maru Ehituse tegevjuht Margo Dengo. Mullu ehitati hooneid keskmiselt veerandi võrra vähem kui 2021. aastal.
Eesti 17 suurema linna korterite keskmist tehinguhinda kajastav Pindi Indeks tõusis juunis 7 protsendi võrra ning jäi pidama hinnatasemel 2507 €/m², tehingute arv siiski langes mõnevõrra.
Eesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa andmetel müüdi juunis küll 90% rohkem uusi kortereid kui mullu samal ajal, kuid maiga võrreldes püsis tehingutearv samal tasemel ning 2024. a lõpu sarnast maksutõusu ootusest põhjustatud ostubuumi tänavu ei toimunud.
Viimastel kuudel on mitmed arendajad asunud uuesti hindama seni ootel olnud projekte, viidates ostjahuvi kasvule ja stabiliseeruvale majanduskeskkonnale. Kaamos Kinnisvara juhatuse liikme Ivar Vahteri sõnul on turul seisak asendumas teadliku ostja suurenenud nõudlusega.
Üks suurimaid väljakutseid, millega korteriühistud ja ettevõtted tihti kokku puutuvad, on hoonete tehnosüsteemide järjepidev hooldamine. Hoonetes on sageli väga palju erinevaid ning vajalikke süsteeme – küttesüsteemid, ventilatsioon, vesi ja kanalisatsioon –, mille kõikide regulaarne kontrollimine, hooldamine ja parendamine on tõrgete vältimiseks äärmiselt oluline.