Juba 1766. aastast kehtib Rootsis
infovabaduse seadus, mille järgi kuulub avalikustamisele peaaegu kõik – kaasa
arvatud inimeste palgad, võlad ja maksud. Seni polnud vaja muud, kui minna
kohalikku maksuametisse, anda sisse taotlus ning võtta ametniku käest soovitud
andmed vastu.
Lumepall hakkas veerema mullu novembris, mil interneti otsingumootor Ratsit.se tuli välja teenusega, mis võimaldas saada kõike seda veel märksa lihtsamalt, anonüümsemalt ning kiiremini, kirjutas Eesti Päevaleht.
Selleks polnud vaja muud, kui toksida üksnes sisse otsitava nimi. Hiireklõps – ning kohe oligi teada, kui palju keegi teenib, palju ta on säästnud ning kus elab. Nüüdseks on üheksast miljonist rootslasest registreerinud end kasutajaks enam kui 600 000.
Lisaks murele privaatsuse pärast tekkis tõsine kartus, et niivõrd palju avalikku infot annab rohelise tee identiteedivargustele. Probleemide vältimiseks otsustaski kompanii seada sisse piirangud. Kui enne oli päringute tegemine täiesti anonüümne, siis nüüd saadetakse uurimisobjektile e-post selle inimese andmetega, kes tema vastu huvi tunneb.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?