Väiksemad arendajad, kes on võtnud liiga
suuri riske ning ostnud tipust, on tänaseks hädas, märgitakse Uus Maa Eesti
kinnisvaraturu trendide ülevaates.
„Need, kel soetusmaksumused soodsamad, saavad mõneks ajaks projekti külmutada, et turu aktiivsuse kasvades taas edasi tegutseda. Turul on ka märkimisväärne hulk investoreid, kellel on hea likviidne positsioon ning kes on valmis ostma hättasattunud väikearendajatelt soodsalt projekte,” kirjutatakse ülevaates.
Uus Maa Kinnisvarakonsultantide tegevjuhi Andres Halli sõnul langeval turul alati võitjaid. „Turgude languse ajal voolab kõige rohkem rikkust ühe inimese taskust teise,” nentis ta.
Palju arendajaid on ehitanud eeldusel, et kinnisvaraturg jätkab kasvamist nagu viimastel aastatel, lisas ta.
Elamispindade arendamisel on määravaks saanud kvaliteetne elukeskkond: hea infrastruktuur, kõrgelt hinnatud elupiirkond.
N-ö põllupealsed arendused enam ostjaid ei meelita ning arendajatel tuleb pakkuda oluliselt rohkem lisaväärtusi. Elukondlikkuse kinnisvarasse investeerimine ei taga investoritele kõrget tootlust, kuid tänases situatsioonis on turul juba hulk suhteliselt soodsa hinnaga pakkumisi. See annab võimaluse teha tulus investeering ning teenida tagasihoidlikku üüritootlust (3-4%) ning samuti teenida pikaajalisemalt kinnisvara väärtuse kasvult, selgub kinnisvaraturuülevaatest.
Uus Maa rõhutab, et praeguses situatsioonis eeldab tulus tegevus ka kompetentsi.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kinnisvara omaniku peamine eesmärk on saavutada oma varalt maksimaalne tulu. Selleks, et vara säilitaks oma väärtuse ja toimiks tõhusalt aastaid, on vajalik selle regulaarne ja professionaalne korrashoid. Kinnisvara korrashoiuga tegelevad mitmesuguse pädevusega spetsialistid, sealhulgas haldus-, hooldus-, maakler-, õigus- ja remonditeenuste pakkujad. Millised on aga kinnisvaraga tehtavad suurimad vead ning kuidas neid vältida?