Kaitseministeerium teeb lähinädalail avalikuks mahuka riigihanke, et võtta rendile Tartus 80-90 korteriga maja Balti Kaitsekolledži tudengite ja õppejõudude majutamiseks.
Tegemist on esimese puhtakujulise riigi ja erasektori ühisprojektiga kaitseministeeriumis ja laiemalt ka Eesti keskvõimu tasandil.
Esmalt kuulutatakse välja hange ja kvalifitseeritud taotlejatega jätkatakse võistleva dialoogi vormis. Erinevus tavapärasest riigihankest seisneb selles, et kohe algul hankes osalejatelt hinnapakkumist ei oodata.
Projektijuht Kalle Kukk märkis, et riigihanke väljakuulutamisel kõiki tingimusi täpselt ei määratleta. "Võimalikult vähe on hanke puhul ette öeldud. Sel juhul on võimalus, et hankes osaleja pakub välja midagi sellist, mille peale me ise ei tulnudki," selgitas ta.
Kaitseministeeriumi infrastruktuuri osakonna peaspetsialist Margus Sahk märkis, et põhjuseks võib olla vaimne barjäär – avalik sektor on kartnud võimalikku negatiivset fooni. Näiteks Tallinna linna puhul tekkisid ajakirjanduses spekulatsioonid, et lepingud koolide hooldamiseks ettevõtjatega olid seotud linnal võimul oleva parteiga. "Kumab läbi foon, et raha antakse tagasi partei sponsoritele," märkis ta.
Kalle Kukk märkis, et välja pole seda siiski keegi kunagi öelnud. Erasektoril pole siiski põhjust neid projekte karta, sest avaliku sektori näol saaksid nad pikaajalise ja stabiilse partneri.
Riiklikul tasandil on sellised ühisprojektid eelarve seisukohast veidi problemaatilised, sest võivad ajada eelarve defitsiiti. Kaitsekolledži puhul seda muret pole, sest kaitseministeerium on projektis raha vahendaja rollis. Uue maja kulud maksavad kinni suures osas õppurid lähetavad riigid.
Riigi ja erasektori ühisprojektid pole siiski päris riskivabad ka ettevõtja jaoks. Tuleb arvestada võimalusega, et pärast 10, 15 või 20 aastat peab hoonele teise kasutuse leida, sest avaliku sektori partner ei pruugi lepingut jätkata või hoonet välja osta. Kaitsekolledži puhul võib sellise aja möödudes tekkida küsimus, kas kool üldse asub enam Tartus.
Ehitusturul hea aeg hea aeg tellijale
Arco Vara Kinnisvarabüroo Tartu esinduse vanemmaakler Paavo Mikk märkis, et Kaitsekolledži idee ei tule suure üllatusena, kuna juba aeg-ajalt on sealne ohvitserkond üürikortereid otsinud. "Viimane on kindlasti kulukam, kui omada enda valduses hoonet pikaajalise rendisuhtega. Leida 30minutilise jalutuskäigu kaugusele Balti Kaitsekolledžist hoone, mis oleks korruselamu ja kus ei ela tsiviilisikuid ning kuhu ei ole võõrandatud tsiviilisikutele elamispindasid, on võrdlemisi keeruline, võib-olla isegi võimatu," kirjeldas ta seisu Tartu turul.
Hoone elamispindade koguarvust sõltuvalt võiks Balti Kaitsekolledžile pigem soovitada sõlmida kokkulepped maaomanikuga, kelle kinnistule saaks vajaliku hoone rajada, lisas Mikk.
"Oluline on muidugi see, kui kiiresti loodetakse hoone enda kasutusse saada. Uue hoone ehituse tellimine on tänases turuseisus kindlasti väiksemate kulutustega seotud kui aasta-paar tagasi," märkis Arco Vara Tartu esinduse vanemmaakler.
Ka Eesti Ehituse juhatuse esimees Jaano Vink ütles, et Tartus neile tingimustele vastavaid valmismaju vaevalt on. "Projektide osas täpselt ei oska öelda, kuid arvan, et kindlasti on mitmeid eri staadiumis arendusi ja nende omanikke, kes oleksid antud hankest huvitatud," lisas ta.
Sellise projekti jaoks on praegu igati soodne olukord ehitus- ja kinnisvaraturul, kui tellija teab, mida tahab ja on lahendatud vajalikud üksikasjad (garantiid, kriteeriumid, finantseerimised jne), märkis Vink.
Kronoloogia:
2006. aastal võttis kaitseministeeriumi juhtkond vastu otsuse mitte remontida Taru ühiselamut, vaid rajada õppurite ja õppejõudude majutamiseks uus tänapäeva nõuetele vastav hoone.
2007. aastal otsustati ehitada majutushoone riigi ja erasektori ühisprojekti kasutades.2009. aasta mai lepingu sõlmimine.2010. aasta august tudengid ja õppejõud saavad kolida uute majutushoonesse.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 19.08.26, 09:46
Pärnu taristu- ja kinnisvara-investeeringud meelitavad huvilisi kiirelt tegutsema
Pärnu kinnisvaraturg näitab taas kasvumärke – tehingute arv on suurenenud ning lähiaastatel jõuab turule mitu uut arendusprojekti. Euribori stabiliseerumine on ostjate huvi elavdanud, kuid samal ajal on kasvanud ka nende ootused. Kui varem mängis otsuse tegemisel olulist rolli eelkõige ruutmeetri hind, siis nüüd hinnatakse üha enam kodu funktsionaalsust, elukeskkonna kvaliteeti ja asukohta. Traditsiooniliselt hinnatud rannarajooni kõrval kogub tähelepanu ka kiiresti arenev jõeäärne piirkond.

Hetkel kuum

Siin laiub potentsiaal. Ees Talsinki visuaal ja taamal Tallinna Sadama arendatav ala.   Vasakule, kaadrist välja jääb investoreid paelunud Tallinna Linnahall. Eesolevasse hoonesse plaanib ankruüürnik asuda aastal 2028
Uudised
  • 18.08.26, 10:59
Magus diil: Sõõrumaa sai Talsinki kvartalisse toeka kaasomaniku
Rahkrabin kasvas
TOP
  • 21.08.26, 11:57
Arendajate palga TOP: vaata kui palju keegi aastal 2025 maksis
Ülevaatlikust tabelist selguvad kõnekad pingeread. Lisaks vaata, kelle juurde töötajad läksid ja kelle juurest lahkusid
Vana tehasehoone asemele tuleb 20 000 ruutmeetrit uut pinda.
Uudised
  • 19.08.26, 11:41
Piilmannid käivitavad Telliskivis 70-miljonise ehituse. Linnar Viiki näitusepind pannakse telki
Ärilinnaku rekonstrueeritava M-hoone arhitektuurse lahenduse autorid on Kadarik Tüür Arhitektid ja Salto Arhitektid koostöös VÄLI Arhitektidega
Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm.
Börsiuudised
  • 19.08.26, 11:16
Tallinna suure linnaosa arendaja hakkab uut juhti otsima
Favorte REIF juhataja Hendri Hinno.
Uudised
  • 19.08.26, 11:01
Stock-office - kellele seda küll on vaja? 3 levinud müüti
Talsinki kvartalisse kerkib uus Sokos hotell
Uudised
  • 24.08.26, 11:17
Talsinki kvartalisse kerkib uus Sokos hotell
Pealt kullakarvaline, seest siiruviiruline.
TOP
  • 17.08.26, 12:27
Kasumimiljonäridest arendajate TOP 2025: turu koondumine jätkub - nemad määravad suuna
Kasumitulemused peegeldavad turu jõujoonte ümbermängimist
Tallinna Linnavalitsuse poolt kehtestatud detailplaneeringu kohaselt võib Liivalaia tn 24 kinnistu ostja ehitada sealsele alale ühe kaasaegse kõrghoone.
  • ST
Sisuturundus
  • 31.07.26, 12:13
Liivalaia kohtumaja on jõudnud turule ja ootab uut omanikku

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele