2. märts 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

PwC: Euroopa kinnisvaraturul pole raha ega tehinguid

PricewaterhouseCoopers’i (PwC) teatel näitab üle-Euroopaline kinnisvaraturu uuring, et kinnisvaraturul on võtnud maad vaikus. Laenuraha nappuse ja kõrgete intresside tõttu tehinguid praktiliselt ei toimu ning piisavate ressurssidega investorid ootavad hindade edasist langust või sundmüüke.

Uuringut kommenteerinud PwC Eesti tegevjuht Ago Vilu kommenteeris: „Paljude kinnisvarafirmade ja -arendajate jaoks kujuneb 2009. aasta võitluseks ellujäämise nimel, ent ettevõtetele, kelle rahavood võimaldavad investeerimist, võivad avaneda äärmiselt soodsad võimalused.“

Teet Tender, PwC Eesti ärikonsultatsioonide juhi hinnangul on traditsiooniliselt riigi- ja kohalike omavalitsustega seotud projektid vähem riskantsed, mistõttu tänases ebakindlas turusituatsioonis investorite jaoks ka atraktiivseimad. Tender lisas, et taoliste projektide teostamine nüüd annaks avalikule sektorile võimaluse ehitada infrastruktuuri objekte kordades odavamalt kui buumiaegadel ning teisalt elavdaks majandust.

PwC ja Urban Land Institute’i avaldatud Euroopa kinnisvaraturu raport kinnitab ootuspäraselt, et alanud aasta kujuneb kinnisvaraturul raskeks. Turul püsib huvi nii kinnisvarainvesteeringute kui ka kinnisvarafirmade aktsiate vastu, ent potentsiaalsed investorid on ooteseisundis, oodates turu stabiliseerumist sealhulgas paljudel juhtudel ka hindade edasist langust. Dramaatilisemaks näiteks on Suurbritannia, kus 2007. a lõpu kõrgtasemelt langesid hinnad aastaga keskmiselt 31% ning 2009. a ennustatakse veel 24% langust.

Atraktiivseimateks turgudeks on Saksamaa ja Suurbritannia, potentsiaalselt tulusaks, ent väga riskantseks peetakse kinnisvaraarendust ja -investeeringuid Moskvas. Investorid peavadki lisaks Suurbritanniale suurima potentsiaaliga turuks suure mahu ja likviidsusega Saksamaad ning suhteliselt perspektiivseks peetakse ka Türgi ja Venemaa potentsiaali.

Tõusvad kapitalisatsioonimäärad (kinnisvarast saadava tulu ja selle turuväärtuse suhe) ning majanduslik ebakindlus sunnivad investoreid kõrgema riski ja tootlusega projektide asemel taas keskenduma „mainstream kinnisvarale“ nagu kaubanduspinnad, hotellid ja üürikorterid. Atraktiivsete alternatiividena on jätkuvalt nimetatud kasumlike, ehkki riskantsete projektidena hoolde- ja vanadekodude rajamist, tudengimajutust, põllumajandust ning riiklikke või omavalitsuste infrastruktuurirajatisi.

27 suurlinna võrdluses arendus- ja investeerimiskeskkonnana on uuringus osalenute hinnangul parimad München, Hamburg ja Istanbul, esikümnesse kuuluvad veel Zürich, London, Moskva; Helsinki, Pariis, Berliin ja Frankfurt. Kõrgeima riskifaktori esikolmiku moodustavad Moskva, Dublin ja Madrid.

Kinnisvaraliikide võrdluses on eelmise aastaga võrreldes hinnangud kõikides kategooriates langenud, ent soodsamalt on hinnatud kaubanduspindade, hotellide ja nn mixed-use kinnisvara nagu kaubandus-meelelahutus-, büroo-kaubandus- jne projektide atraktiivsust.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474