Ehitussektorit tabanud likviidsuskriis lööb
valusalt projekteerijaid, sest kuni pooled tellijad ei oska täna öelda, millal
nad valminud töö eest maksta saavad. Halvemal juhul on tellija juba
pankrotis.
Näiteks võlgnes tuntud arhitektuuribüroo Urban Mark maksu- ja tolliametile 26. märtsi seisuga 205 152 krooni, millest ligi 90 tuhat krooni oli käibemaks ja ligi 80 tuhat krooni sotsiaalmaks.
Arhitekt Ülar Mark selgitas: „Meie võlg maksuametile on ajutine nähtus. See tuleneb sellest, et tänane majandussituatsioon on ka osad meie kliendid keerulisse olukorda pannud ning nad on sunnitud maksetega viivitama.“
„Ehitussektor on teatavasti praegu väga raskes olukorras ning vaadates ümberringi toimuvat on meil väga hästi läinud, kui kliendid ainult maksetega viivitavad,“ lisas Mark.
Mark ütles, et n-ö probleemseid kliente, kes töö telliks, selle eest maksmata jätaks ning sihilikult pankrotti teeks, arhitektuuribürool Urban Mark pole. „Ükski meie klient pole keeldunud maksmast, kuid osad neist on sunnitud makseid ajatama, sest täna on pankadest praktiliselt võimatu käibevahenditeks laenu võtta,“ tõdes ta. Margi kinnitusel painab samasugune käibevahendite mure ka teisi arhitektuuribüroosid ja võimalik, et mõnel jäävadki rahad saamata.
„Me oleme oma allhankijatele kõik arved tasunud,“ lükkas Mark samas ümber kuulduse, et Urban Mark on mitmele oma alltöövõtjale võlgu. Mõned ülekanded võivad hilineda kuni tellija maksab meile, tunnistas Mark, kuid võlgu pole tema sõnul kellelegi jäädud.
Arhitektibüroo Hoerdel arhitekt Anu Vaarpuu tõdes, et neil jäi ühe suurema kinnisvaraarendaja pankrotipessa pool miljonit krooni, kuid võlgu on jäänud ka teised tellijad. „Põhiline on see, et üks suurem arendaja läks pankrotti,“ selgitas Vaarpuu maksuvõlgade tekkimist. „Oleme aga pidanud tegema kreeditarveid, sest ka teised on võlgu jäänud ega tea, millal saavad maksta.“
Möödunud nädala lõpus maksuvõla kustutanud KOKO arhitektid juhataja Andrus Kõresaar rääkis samuti, et ehitusturu madalseis ning tellijate makseraskused panevad arhitektuuribürood raskesse seisu. „See paneb meid kui projekteerijaid väga keerulisse olukorda,“ kommenteeris Kõresaar. „Ma ei taha absoluutselt halada, olen praegu optimistlik fatalist,“ lisas Kõresaar. Samas pole talle teada, kui kaua nõustuvad töötajad palgaraha ootama. „See lööb ka töötajatel jalad alt, sest neil on laenud, vaja tööle tulla ning maksta lasteaias käiva lapse eest,“ lausus Kõresaar.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Kontsept Arhitektuuribüroo poolt projekteeritud korterelamu Tartus Peetri tänav 7 pakub varasema mahajäetud hoone asemel üksnes silmailu. Aastakümneid varjusurmas olnud hoone on saanud uue hingamise, stiilse hoovimaja ja uued elanikud.
Enimloetud
2
Põhjalik ülevaade koos mitme eduka ettevõtte juhi arutlevate kommentaaridega
5
Hindajad juba näevad rohkem tehinguid, kus tehinguhind ületab vara turuväärtust
Viimased uudised
Eesti Arhitektide Liidu president Aet Ader: sõltumatu ekspertiisi eesmärk on analüüsida eelmise projekteerija tehtud tööd, selle arhitektuuri – sh maastikuarhitektuur, sisearhitektuur ja hoone mahuline lahendus – kvaliteeti ja vastavust lõppkasutaja vajadustele ning lähteülesandele.
Hetkel kuum
Põhjalik ülevaade koos mitme eduka ettevõtte juhi arutlevate kommentaaridega
Hindajad juba näevad rohkem tehinguid, kus tehinguhind ületab vara turuväärtust
Uus elavnemine büroopindade turul tuleb koos majanduse kasvule pöördumisega 2026. aastal
Tagasi Kinnisvarauudised esilehele