Elanikkonna ostujõud on Soomani hinnangul oluliselt kasvanud. Pindi arvutuste kohaselt on selle aasta I kvartali ostujõud Tallinnas läbi aegade kõrgeim. "Kinnisvara ostusoovide arvu suurenemine on selge märk, et maksejõulise elanikkonna seas on langenud kinnisvara vastu tekkinud taas huvi. Samas on enamik ostuhuvilisi veel äraootaval seisukohal, oodatakse emotsioonide raugemist ning püütakse tabada hinnapõhja," kirjeldas Sooman olukorda turul.
Hind on väärtusele vastav
Konjunktuuriinstituudi juhtteaduri Leev Kuuma hinnangul pärsib kinnisvaraturgu praegu ostjate nõudluse väga madal tase. "Põhjuseks on tarbijate hirm tuleviku ees, mistõttu ei taheta kulutada, vaid pigem säästetakse," põhjendas Kuum, kes ei usu, et lähiajal nõudlus tekiks ning hinnalangus peatuks.
"Asi pole hinnas, mis on juba kinnisvara väärtusele vastav," märkis ta. Kuum rõhutas, et probleem on psühholoogilistes tegurites, mistõttu võib ka Tallinna keskmise korteri ruutmeetri hind langeda allapoole keskmist kuupalka, ent ostjaid ikka ei ole.
Uus Maa Kinnisvarabüroo juhatuse esimehe Jaanus Lauguse sõnutsi on uusarenduste ja vanemate korterite hinnad juba sarnased. "Arendajatel on vajadus kaubast lahti saada, mistõttu hinnapoliitika on väga paindlik. Keilas võib osta korteri uusarenduses alates 10 000 kr/m2. Teistkordsel turul müüjad ei kiirusta ja hoiavad hinda soovitud tasemel," rääkis ta.
Magalates langeb veel
Nagu Pindi Kinnisvara, ei kurda ka Uus Maa tööpuuduse üle. Lauguse kinnitusel on väga aktiivset huvi märgata Kadriorus ja kesklinnas. "Hinnakorrektuurid allapoole on siin märkimisväärsed. Praegu võib osta kortereid kesklinnas hinnaklassis 10 000-26 000 kr/m2," märkis Laugus.
Mustamäel, Õismäel, Lasnamäel ja Koplis on pakkumiste hulk väga suur ning hinnalangus jätkub. Remonditasemest ja suurusest olenevalt ollakse ostutehinguid valmis tegema hinnaklassis 8000-14 000 kr/m2. Laugus usub, et magalate korterite hinnad võivad langeda veel 10-20%.