• 11.12.09, 13:49
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Euroopa Komisjon lükkas taas tagasi Eesti CO2 kvoodi soovi

Euroopa Komisjon vetostas täna teist korda Poola ja Eesti esitatud saastekvootide taotlused, kutsudes mõlemat riiki üles oma esialgseid nõudmisi vähendama.
Tänane otsus on värskeim areng juriidilises lahingus Euroopa Komisjoni ning Poola ja Eesti vahel. Poola ja Eesti taotlevad omale perioodiks 2008- 2012 suuremat kvooti kui komisjon on valmis andma, vahendas agentuur Bloomberg.
Nii Eesti kui Poola läksid 2007. aastal komisjoni vastu kohtusse, kui komisjon andis Poolale vaid 73% taotletud kvoodist ning Eestile 52%.  Poolale jäi seega aasta emissioonilimiidiks 208,5 miljonit tonni ja Eestile 12,7 miljonit tonni.
„Komisjoni uutes otsustes on arvestatud kohtu otsusega. Järgmise käiguna lasub Poolal ja Eestil kohustus koostada uued kavad. Kohtuotsusega tekkinud õiguskindlusetuse vähendamiseks soovitan Eestil ja Poolal viivitamata kokku panna uued kavad ja toetuda neis kõige värskematele andmetele,“ teatas Euroopa Komisjoni keskkonnavolinik Stavros Dimas komisjoni veebilehel tehtud avalduses.

Artikkel jätkub pärast reklaami

Eesti saastekvootide eraldamise kava lükati tervikuna tagasi järgmistel põhjustel:
*Eraldatavate kvootide kogusumma on liiga suur.*Varase tegevuse eest premeeritavatele käitistele eraldatud kvoodid ületavad eeldatavaid vajadusi.*Kavas ei ole piisavalt teavet selle kohta, kuidas Eesti kavatseb kohelda neid, kes liituvad ELi heitkogustega kauplemise süsteemiga edaspidi
Euroopa esimese instantsi kohus langetas septembris otsuse Eesti ja Poola kasuks, märkides, et komisjonil on väga piiratud õigused liikmesriikide kvoodikavade üle otsustamiseks. Ka komisjoni tänane avaldus johtub sellest kohtuotsusest, mille Euroopa Komisjon läinud nädalal edasi kaebas. Kohtuotsuse järgi tuleb Eestil, Poolal ja Euroopa Komisjonil koostada uued siseriiklikud kvoodijaotuse kavad.
Komisjoni ametnikud on korduvalt öelnud, et uued piirmahud Eestile ja Poolale ilmselt varem pakutust oluliselt ei erine, kuna majanduslangus on heitmete hulka tööstusest vähendanud. Euroopa Komisjon on lubanud, et püüab vältida CO2 kvootidega kauplemissüsteemis ülepakkumise tekkimist.
Aastast 2013 tahab EL üldse loobuda kvootide ärajaotamisest riikide vahel – selle asemel saab olema üks kvooditurg. Selline lahendus aitaks edaspidi taolisi konflikte vältida, kuid igasugune täiendava kvoodi lisandumine võib turul hinnad alla viia nii sel kui järgmisel kauplemisperioodil, kuna kasutamata kvooti on võimalik järgnevatele aastatele üle kanda.
Suuremad kvoodikogused liikmesriikidele perioodiks 2008-2012 seavad ohtu karmimad piirid, mis EL tahab kehtestada alates 2013. aastast. Perioodil 2013-2020 peaks kvoodi hulk turul kahanema praegusega võrreldes keskmiselt 11%, kirjutas Bloomberg.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 10.10.25, 17:12
Everaus Kinnisvara pakub investoritele 10% tootlusega võlakirju
Eesti üks suuremaid kinnisvaraarendajaid Everaus Kinnisvara AS alustas 8. oktoobril ettevõtte võlakirjaprogrammi teise seeria avaliku pakkumisega. Pakkumise koguväärtus on kuni 3 miljonit eurot. Ühe võlakirja nimiväärtus on 1000 eurot ja võlakirjade lunastustähtpäev on 22. oktoober 2028. Võlakirjade fikseeritud intressimäär on 10% aastas ning intressimaksed on kvartaalsed. Märkimisperiood lõppeb 17. oktoobril.

Hetkel kuum

Kinnisvaraturg ei saa olla muust majandusest eraldiseisev, osutab tõsiasjale tähelepanu Ober-Haus Real Estate Advisors AS tegevjuht Keir Hildebrand.
Suur lugu
  • 15.10.25, 13:10
Enam ei tööta mõtteviis: „maa maksis nii palju, ehitus nii palju – odavamalt müüa ei saa“
Järjest olulisemaks muutub nüüd arendajate kapitaliseeritus. Üüriturul väljakutsed kasvavad.
Saue Smart ärihoonele omistati LEED Silver sertifikaat, mis kinnitab hoone vastavust rahvusvahelistele keskkonnasäästlike ehitiste standarditele.
TOP
  • 15.10.25, 09:57
Hoonearendajate TOP | Võitja käive ja kasum tegid võimsa hüppe
Metro Capitali tegevjuht Ain Kivisaar ja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Martin Karro.
Uudised
  • 13.10.25, 13:30
Kinnisvaraarendaja ja planeerimisameti juht tegid kokkuleppe
3,5 aasta pärast on Tallinnal olemas üldplaneering. Vanalinna arendamise osas leiti koostöökoht. Kivisaar ja Karro avaldasid, milline on nende nägemuses Tallinn aastal 2035.
LHV pensionifondide kinnisvarainvesteeringute juht Rait Riim lahkab olukorda armutult.
Uudised
  • 13.10.25, 06:30
Vajadus büroopindade kasutusotstarbe muutmiseks on olemas
Riim: Meie turu tüüpne eluase on magalapiirkonna tüüpkorter, mitte Kalamaja mereäärse uusarenduse luksuskorter, ja magala tüüpkorter on keskmist palka teenivale leibkonnale vägagi kättesaadav
Reterra tegevjuht Reigo Randmets.
Uudised
  • 13.10.25, 15:27
Randmets: 10 aastat planeerimist lisab ruutmeetri hinnale 1000 eurot
Kinnisvaraanalüütik Tõnu Toompark.
Uudised
  • 15.10.25, 06:45
Korterelamute ehituslubade arv jätkab kidural kursil
Kõnekad graafikud näitavad ehituslubade arvu absoluutset ja suhtelist dünaamikat viimase 5 aasta lõikes
Värske kvartal laiub Bekkeri sadama juures.
Uudised
  • 17.10.25, 11:16
Galerii: Scandium avas Marati kvartali
Vaata, kes kõik avamisel olid ja mida nad tegid! Lisaks kvartalis välis- ja sisevaated.
Eesti esimese puitkõrghoone ehitus Fahle kvartalis.
  • ST
Sisuturundus
  • 09.10.25, 09:00
Sossi mäele kerkiv Eesti esimene puitkõrghoone murrab nii ehitus- kui ohutusmüüte

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele