Kinnisvarafirma Ober-Haus juht Tarmo Kase ei usu elektrienergia hinna 30-40% suurust kerkimist tänavu, kuid niisugune hinnatõus vähendaks tema sõnul järsult elektrienergia tarbimist ja tekitaks esimesed tondilossid.
"Nii suur hinnatõus paneb büroohoonete ja kaubanduskeskuste üürihinnad täiendava surve alla. Kuna üürihinnad on sõltuvalt objektist langenud Tallinnas 30-50% ja paljud ettevõtted tegelevad ellujäämisega, võib mustema stsenaariumi korral saada see hinnatõus mitmetele hingevaakuvatele firmadele viimaseks kirstunaelaks," kommenteeris ta ees seisvat büroohoonete ja kaubanduskeskuste börsielektri ostu.
"Kui nn allrentnikel tänases majandussituatsioonis käive langeb teatud kriitilise piirini, kuid kulude kasv jätkub, on ühel hetkel tegemist maksjõuetusega ja järgneb pankrot," lisas Kase. "See toob kinnisvaraturule täiendava pakkumise. Ka üürihinnad kujuneva läbi nõudluse ja pakkumise. Üsnagi tõenäoliselt näeksime esimesi tühje tondilossidena paistvaid büroohooneid ja kaubanduskeskusi."
Ober-Hausi juht märkis, et kui buumi ajal laiendati äritegevust ja koliti reeglina avaramale ning kallimale pinnale, siis praegusel säästuajal on rentnikud hakanud liikuma odavamale pinnale. "Selline hinnatõus annaks ainult hoogu juurde," kirjeldas Kase elektrienergia hinna kallinemise mõjusid.
Autor: Haldusuudised.ee
Seotud lood
Üha rohkem ostjaid ja investoreid hindab tänapäeva kinnisvara puhul lisaks asukohale ja ruutmeetritele ka hoone jätkusuutlikkust, energiatõhusust, elukeskkonna kvaliteeti ja mugavust. Üks peamisi kvaliteedi ja jätkusuutlikkuse sümboleid on rohesertifitseerimine. LEED-sertifikaat – maailmas üks tunnustatumaid rohehoonete kvaliteedimärke – on Põhjamaades juba tavapraktika.