• 10.12.10, 07:26
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Välisfirmade filiaalid olid seni eelisseisus

Alates uuest aastast muutuvad aktsiaoptsioonide jagamise tingimused võrdsemaks nii Eesti ettevõtete kui ka rahvusvaheliste ettevõtete Eestis tegutsevate tütarde jaoks.
Siiani on Eesti registreeritud ettevõtted pidanud optsiooni üleandmise hetkel maksustatakse nii tulu- kui sotsiaalmaksuga. Muudatuse peamine eesmärk oli see, et kõikidel juhtudel käsitletakse optsioonidelt saadavat tulu väärtpaberituluna mitte palgatuluna. Seetõttu on optsioonide maksustamine oluliselt soodsamaks ja lihtsamaks muudetud.
Sten Tamkivi kirjutas oma blogis 2009. aastal, et Eesti ettevõtete jaoks oli oma töötajate kaasamine omanikeringi tehtud ebaratsionaalselt kalliks.
Süsteemis oli Tamkivi kinnitusel siiski üks aiaauk. “Kui Eesti firmal juhtub olema sidus- või emafirma välismaal, siis too saab enda aktsiatele optsioone vormistada küll, isegi kui optsiooni saaja on Eesti residendist Eesti firma töötaja, siis on maksustamisega korras, “ kirjutas Tamkivi lisades, et  alustav Eesti tehnoloogiafirma saab motiveerida oma töötajaid optsioonidega, kui viib oma peakorteri või mõne tulu tootva üksuse Eestist välja ja jagab osalusi seal. Alates uuest aastast peaks selline tulude väljavool peatuma.
Juhid probleeme ei näeEnamuse välismaa börsifirmade Eestis tegutsevate tütarde juhtide kinnitusel toimib kontserni sisene optsiooniprogramm juba aastaid ja järgmisest aastast kehtima hakkavad tulumaksuseaduse muudatused olukorda oluliselt ei mõjuta.
“Meie emaettevõte alustas optsiooniprogrammiga 2006. aastal ja kuna täna pole me uusi optsioone planeerinud, siis ei oska ka uue seaduse mõjusid ennustada,” rääkis Cramo Estonia AS juhatuse esimees Ivar Valdmaa kelle sõnul on ettevõtte optsioonid mõeldud vaid juhtivtöötajatele ega laiene täna veel töölistele.
Rahvusvaheline optsiooniprogramm on kõikidele töötajatele loodud ka Saint-Gobain Isoveris, kinnitab kontserni Eesti tütarettevõtte juhatuse liige Marko Kaupmees. “Eesti seadused pole meid väga mõjutanud, kuigi nendest peame ilmselt kinni pidama,” selgitas Kaupmees ja arvas, et teoreetiliselt ei tohiks uuel aastal midagi muutuda.
Optsioonid valdavalt pikaajalisedRahvusvaheliste ettevõtete jaoks muutub pärast seaduse jõustumist olukord võrreldes praegusega keerulisemaks juhul kui optsioonide realiseerimise tähtaeg on lühem kui kolm aastat. Sellisel juhul peavad nad tasuma Eesti tütarettevõtte eest erisoodustusmaksu.
Valdmaa kinnitusel täidab Cramo optsioonisüsteem kolme aasta nõuet, sest 2006. aasta optsioonid avanesid alles 2009. aastal. “Täna pole me sellele punktile seaduses tähelepanu fokusseerinud. Kui uued programmid on tulemas, siis vaatame,” lausu Valdmaa.
Ka Saint-Gobainis on Kaupmehe sõnul viis aastat miinimumperiood, kuigi teatud võimalused väljumiseks on olemas ka varem. “Programmi kui sellist uus seadus ei puuduta, vaid pigem ettevõtte kulu suures plaanis,” ütles Kaupmees.
Nõue, et korporatsioonisisesed optsiooniprogrammid peavad maksuvabastuseks olema pikemad kui kolm aastat puudutab Ramirenti, kuna Juurmani sõnul on hetkel optsioonid kaheaastased. “Tegelikult on nii, et igal aastal nõukogu otsustab kui palju ja kui pika aja peale optsioonid antakse,” rääkis Juurman ja seega on neil võimalus tulevasi optsiooniprogramme pikendada.
Autor: Haldusuudised.ee

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 27.11.24, 16:12
Videovalve – palju enamat, kui lihtsalt „lisasilmad“ ühe ettevõtte objektil
Tänapäeval ei räägita videokaameratest enam ainult objektide turvalisuse tagamise kontekstis. Tehnoloogia kiire areng on muutnud videovalve lahendused mitmekülgseteks tööriistadeks, mis pakuvad palju enamat kui pelgalt valvet.

Hetkel kuum

Tondilosside koidikul? Ärikinnisvara sektor ajab üle ääre ja ahmib õhku
Uudised
  • 27.11.24, 08:52
Tondilosside koidikul? Ärikinnisvara sektor ajab üle ääre ja ahmib õhku
Järgmisel aastal peaks turule tulema ajalooliselt rekordiline 188 000 m2 lao- ja tööstuspindu
GALERII: vaata, mis toimus Äripäeva Kinnisvara korrashoiu konverentsil
Uudised
  • 29.11.24, 11:20
GALERII: vaata, mis toimus Äripäeva Kinnisvara korrashoiu konverentsil
Arteri kvartali projektidirektor Allan Remmelkoor vaatab lootusrikkalt tulevikku.
Uudised
  • 02.12.24, 06:45
Kapitel loob 5-minuti linna ja muudab linnaruumi
Eliit 21: need kinnisvarafirmad annavad Eesti ettevõtete seas tooni
TOP
  • 25.11.24, 06:30
Eliit 21: need kinnisvarafirmad annavad Eesti ettevõtete seas tooni
Eliit 21 esikolmiku ärikasum moodustab pingerea omast pea poole
Arteri kvartalis on veel on vaba vaid ligikaudu 1000 ruutmeetrit büroopinda.
Uudised
  • 27.11.24, 15:14
Kapitel avas 160-miljonilise Arteri kvartali
Kinnisvara korrashoiu TOP 76: ettevõtted trimmisid end tõhusamaks
TOP
  • 28.11.24, 13:45
Kinnisvara korrashoiu TOP 76: ettevõtted trimmisid end tõhusamaks
Esinduslik pingerida ühes mitme tubli ettevõtte esindaja asjatundlike ja põhjalike, ent ka reljeefsete kommentaaridega
Foruse kinnisvara jätkusuutlikkuse ekspert Jaanika Veldre jagab praktilist nõu.
Uudised
  • 27.11.24, 07:00
Ärihoone jätkusuutliku uuendamise 7 sammu
Kui uuemate majade puhul on LEED sertifikaat laiemalt levinud, siis üha populaarsemaks muutub ka vanemate ärihoonete sertifitseerimine
Ambitsioonikate plaanidega uus Eesti kinnisvaraarendaja muudab kodu ostmise kogemust
  • ST
Sisuturundus
  • 30.10.24, 09:28
Ambitsioonikate plaanidega uus Eesti kinnisvaraarendaja muudab kodu ostmise kogemust

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Kinnisvarauudised esilehele