4. veebruar 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kütuseäris teeb ilma endine autovaras

Lühikese ajaga Eesti kütuseturul oma firmadega suureks hulgimüüjaks tõusnud Kaupo Püvi on endine politseitöötaja, kes oli aastaid tagasi seotud autode vargustega tegeleva grupeeringuga.

Tänane Äripäev kirjutab Püvi mõistatuslikust ärimudelist kütuseäris, kus aktsiisilaos maaletoojatelt ostetud kütust kohe samas laos edasi müües teeniti superkasumeid. Sellise ärimudeli puhul tekib kahtlus, kas tulusa äri taga võib olla petuskeem.

Püvi ja tema äripartner kütuseäris Andres Pajumägi on kirju taustaga, mõlemaid on minevikus kriminaalkorras karistatud.

1990ndate teises pooles lõi nooruke eestlane Hillar Grünbaum kuritegeliku grupi, mis tegeles Euroopast, peamiselt Saksamaalt varastatud autode Eestisse smugeldamisega. Tema jõugu heaks tegutses ka endine politseitöötaja Kaupo Püvi, kes nüüd aastaid hiljem tegeleb kahtlustäratava kütuseäriga.

Autovaraste jõugu liider Grünbaum võeti kinni 1999. aastal, kui ta juba politsei huviorbiidis olnuna üritas valepassi kasutades jalgsi ületada Valgas Eesti–Läti piiri. Algas kohtusaaga ja Grünbaum mõisteti aastateks vangi. Erakordseks muutis 2001. aastal jõustunud esimese astme kohtuotsuse see, et tegemist oli esimese maffiajõugu tegevuse tõestamisega toonase seaduse järgi.

"Meil on aastate jooksul olnud kümmekond kuritegeliku ühenduse süüdistusega kohtuprotsessi, kuid Grünbaumi juhtum on esimene, kus kohtualuste süü oli piisavalt tõendatud," ütles kohtuotsuse ette lugenud linnakohtu esimees Helve Särgava toona Eesti Päevalehele.

Grünbaum organiseeris aastatel 1996–1999 kümnete peamiselt Saksamaalt varastatud sõidukite Eestisse toomise, legaliseerimise ja müügi.

Autovaraste jõuguga oli seotud ka endine Tallinna kriminaalpolitsei autojälitusgrupi töötaja Kaupo Püvi. Politseist vallandati ta 1998. aastal teenistusautole ärandatud masina registreerimisnumbrite paigaldamise eest. Juba järgmisel aastal mõisteti Püvi Rootsis pärast teistkordset varastatud auto roolis vahelejäämist vangi varastatud autode riigist väljatoimetamise eest. 2003. aastal mõisteti Püvi Eestis süüdi Grünbaumi heaks kuritegelikes tellimustes osalemises ja ta sai tingimisi vanglakaristuse.

Jõugu liider Grünbaum leiti 2005. aasta alguses Hollandis surnuna, kusjuures ta viibis välismaal tagaotsitavana ja valedokumentidega. Ametliku versiooni järgi hüppas Grünbaum hotellitoa aknast alla, kuid räägitud on ka kaaslaste kättemaksust.

Enne surma tegi Grünbaum kohtuotsuse järgi koostööd allilmategelase Vjatšeslav Gulevitšiga, nõudes 2004. aastal Harjumaal Jüri alevikus autoärimehelt Toomas Zadygowiczilt vägivalda kasutades raha. Keskkriminaalpolitsei vahistas Gulevitši 2004. aasta 22. detsembril. Postimees kirjutas toona, et Kemerovo grupeeringu väidetavat liidrit Gulevitšit peeti Eesti organiseeritud kuritegevuse ja selle rühmituste katusorganisatsiooni ehk ühiskassa liidri Nikolai Tarankovi järel tähtsuselt teiseks meheks allilmas. Seetõttu tuli Gulevitši vahistamine kogu allilmale väga suure üllatusena.

Postimeest konsulteerinud allilmaelu asjatundjaile endalegi oli uskumatu, kuidas võis seadusega pahuksisse sattuda sellise kaliibriga autoriteet, kes kümmekond aastat allilmas võimsaimat, Kemerovo rühmitust juhtides on suutnud oma käed puhtana hoida ning seista nii politseile püüdmatus kauguses.

Kemerovost pärit Gulevitši nimi kihutas kriminaalpolitseinike jaoks raketina orbiidile juba 1990. aastate hakul. Koos tänaseni tema kõrval püsinud autoriteetidega hakkas ta tegelema Tallinnas ulatuslike väljapressimistega. Näiteks maksustati toona erinevate hotellide juures tegutsenud taksojuhid ja prostituudid. Samuti värskelt tegevust alustanud ärimehed, kellelt nõuti igakuist katusemaksu.

Gulevitš ja tema kaaskohtualune Andrei Huttunen jäid väljapressimises lõplikult süüdi 2006. aasta jaanuaris, kuna riigikohus ei võtnud menetlusse nende kaebusi süüdimõistvatele kohtuotsustele. Seega jäi jõusse

Tallinna linnakohtu 2005. aasta otsus, millega Gulevitšile mõisteti väljapressimise eest 5-aastane vanglakaristus.

Lisaks Püviga on politsei huviorbiidis olnud ka tema praegune äripartner Andres Pajumägi, kes on kohtus süüdi mõistetud raske avaliku korra rikkumise eest. "Pajumäed on meile ammu pinnuks silmas. Küll metsavargused, küll kaklused," on aastaid tagasi Viljandi politsei ülemkomissar Urmas Lindmäe Õhtulehele öelnud Andres Pajumäe ja tema kaksikvenna kohta. Skandaalidesse on sattunud ka vendade isa Ants Pajumägi, kes oli sunnitud Viljandi politseikomissari ametikohalt lahkuma pärast seda, kui põhjustas joobnuna ametiautoga sõites autoavarii, milles hukkus inimene.

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474