28. juuni 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Sarkozy:  tuumaenergiale pole alternatiivi

Prantsusmaa energiapoliitikat ei ole õnnetus Jaapani Fukushima tuumajaamas muutnud – vastupidi – esmaspäeval teatas president Nicolas Sarkozy, et riik eraldab veel miljard eurot uue põlvkonna tehnoloogia arendamiseks ning ohutuse tõstmiseks.

„Tuumatehnoloogiale ei ole alternatiivi,“ kordas Sarkozy, märkides, et moratooriumi kehtestamine uute jaamade ehitamisele Fukushima järel „ei ole mõistlik“.

Jaapanit tabanud tuumaõnnetuse järel on Prantsusmaa igati pingutanud, et hoida nii kodus kui rahvusvahelisel areenil ära arvamuse pöördumine tuumaenergia vastu. Prantsusmaa on suur tuumaenergia ja tuumatehnoloogia eksportija ning kaalul on tuhanded töökohad.

„Prantsusmaal ei ole toimunud suuri tuumaenergia vastaseid demonstratsioone,“ räägib Prantsusmaa välisministeeriumis tuumaenergaeetika alase koostööga tegelev kõrge ametnik väliasjakirjanikele küsimuse peale, kas ja kuivõrd on Fukushima õnnetus Prantsusmaal toetust tuumaenergeetikale vähendanud.

Ka ei ole see poliitikas nii tuline teema nagu Saksamaal, kus kaotused kohalikel valimistel sundisid kantsler Angela Merkelit loobuma tuumajaamade käitusaja pikendamise plaanist. Prantsusmaal on kõik suuremad parteid, sotsid sealhulgas, siiani olnud tuumaenergeetika toetajad. 80% Prantsusmaa elektrist tuleb tuumajaamadest ning elektri hind on ostujõu alusel Prantsusmaal Euroopa odavamaid. See on riigi tööstusele oluline eelis.

Samuti on tuumaenergeetikale tugev ametiühingute toetus – ala annab tööd ligi 200 000 inimesele.

Oma opositsioon on siiski ka Prantsusmaal – alles eelmisel nädalavahetusel toimusid meeleavaldused Prantsusmaa vanima tuumajaama juures Fessenheimis, kus nõuti 1977. aastast tööd alustanud jaama sulgemist. Jaam asub otse Saksa piiri lähedal. Ent nagu vahendavad välisagentuurid, moodustasid suure osa protestijatest prantslaste asemel sakslased ja šveitslased. Šveitsis on samuti otsustatud Fukushima õnnetuse järel tuumaenergeetikast loobuda.

„Prantsuse reaktorid on Jaapaniga võrreldes suhteliselt uued,“ räägib ametnik. Riigi 58 reaktori keskmine iga on 24 aastat. Siiski on Prantsuse valitsus otsustanud avaliku arvamuse rahustamiseks kõikides jaamades läbi viia ohutustestid ja need jaamad sulgeda, mis tingimustele ei vasta. Testide tulemused selguvad sügisel.

Tuumatehnoloogia ohutusese on Prantsusmaa tõstnud ka rahvusvahelisele tasandile ning teinud sellest prioriteedi, kasutades ära oma eesistuja rolli arenenud tööstusriikide ühenduses G8 ning ka arenevaid riike kaasavas G20-s. Läinud kuul Deauville’is toimunud G8 tippkohtumise lõppdeklaratsioonis on ambitsioonikas lõik ka tuumatehnoloogia ohutusest. 

Prantsusmaa loodab, et ohutuse teema uus tõusetumine Fukushima õnnetuse järel loob Prantsuse tuumatehnoloogiale uusi võimalusi. Kuna kõrged ohutusstandardid teevad selle tehnoloogia kalliks, on nii mõnigi potentsiaalne klient otsustanud odavama alternatiivi kasuks.

„Meie tuumatehnoloogia on kallim, sest see on ohutum,“ nentis esmaspäeval ka president Nicolas Sarkozy, tõstes esile, et Prantsusmaa on tuumaenergeetika ohutuse osas paljudest riikidest kaugemale jõudnud.

Prantsusmaa uusima tehnoloogiaga reaktorid peavad vastu isegi kaks suuremat lennuõnnetust ning on ehitatud nii, et võimaliku õnnetuse korral saastet väliskeskkonda ei lekiks, selgitas ametnik.

Potentsiaalseid koostööpartnereid näeb Prantsusmaa omale lähitulevikus tuumatehnoloogia vallas eelkõige Aasias, Euroopas aga Suurbritannias ja Poolas, mis on otsustanud Fukushimast hoolimata selle energialiigi arendamisega jätkata. Samuti Tšehhis ja Ungaris.

Kommenteerides Saksamaa ja Itaalia otsust tuumaenergeetikast loobuda, ütles ametnik, et oma energiaportfelli otsustab iga riik ise. Prantsusmaale tähendab see vähemalt esialgu tuumeenergia ekspordi kasvu.

Samas teatas Sarkozy esmaspäeval, et lisaks uuele panusele tuumaenergeetikasse saab riigilt 1,3 miljardi euro suuruse rahasüsti ka taastuvenergeetika.

TASUB TEADA

* Prantsusmaa saab ligi 80% oma elektrienergiast tuumajaamadest, võrdluseks on sama näitaja Saksamaal 23%

* Prantslased ei ole ülekaalukalt tuumaenergia poolt - vahetult Fukushima õnnetuse järel tehtud Ifopi küsitluse järgi pooldas 51% vastanuist 25 aasta perspektiivis tuumaenergeetikast loobumist - väga kindlalt on sellel kursil aga Prantsuse riik, millel on sektoris suured huvid* Prantsuse Areva on suurim reaktorite tootja maailmas* EDF suurim suurim tuumajaamade operaator maailmas

Autor: Haldusuudised.ee

Kinnisvarauudised.ee toetajad:
Teeli RemmelgKinnisvarauudised.ee juhtTel: 51 23 770
Siim SultsonReporter-toimetaja Tel: 53 330 651
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51 990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58 361 474