30. juuli 2011
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Reiljan: riik võiks Eesti Energiast võetud raha tagastada

Eesti riik võiks investeeringuteks raha vajavast Eesti Energiast aastate jooksul dividendina võetud raha ettevõttesse tagasi panna, kuid seda keelab Euroopa Liidu reeglistik, leiab majandusteadlane Janno Reiljan.

Riik on omanikuna võtnud Eesti Energiast korduvalt dividende, kuid nüüd on Eesti Energial vaja investeerida. Selle peab aga omaniku asemel kinni maksma elektrienergia tarbija, selgub konkurentsiametile esitatud hinnatõusutaotlusest.

Seetõttu küsis Äripäev kunagiselt Eesti Energia nõukogu liikmelt Janno Reiljanilt, mida ta arvab praegu Eestis toimuvast varjatud maksukoormuse kasvust elektrihinna tõusu kaudu.

"Just siin ma ei saa arvamust avaldada, sest informatsiooni ei ole piisavalt. Isegi peaminister Andrus Ansipil pole praegu piisavalt infot, miks on vaja elektri hinda tõsta ja kas see hinnatõus on õigustatud," pareeris Reiljan lisades, et hinnatõus võib meeldida või mitte meeldida, kuid kindlasti kaotame sellega osa palgast, pensionist ja ettevõtete konkurentsivõimest.

"Eesti Energiast hakati dividende võtma siis, kui Eestil oli vaja teha ettevalmistusi eurole üleminekuks ning hoida riigieelarve defitsiit alla 3% piiri," meenutas Reiljan. "Praegu on seda jälle raske öelda, kas toonane dividendivõtt oli põhjendatud või mitte. Ja dividende ei võetud ainult Eesti Energiast, vaid ka igalt poolt mujalt, kust neid sai. Seega võib öelda, et päästeti hetkeolukorda."

Reiljan lisas, et Euroopa reeglite järgi ei tohi aga riik kui omanik ettevõtet toetada isegi selle summa ulatuses, mida varasematel aastatel dividendideks võttis, seda loetakse kohe konkurentsisituatsiooni moonutamiseks. "Peaks olema elementaarne, et väljavõetud dividendide võrra võiks omanik Eesti Energiasse raha tagasi panna," ütles ta.

"Kui inimene tahab rikaste klubisse, kaasnevad sellega ülemäärased kulutused. Eesti on ju nüüd rikaste klubis. On muidugi kurb, et meie riiki juhitakse ühepäevaprobleeme lahendades, mitte 15-20 aastat ette vaadates. Mida see kaasa toob, näeme kunagi hiljem," arutles Reiljan.

Ta märkis, et praegu on Eestis Euroopa kõrgeim hinnatõus, kuna rikaste klubisse pääsemiseks ja valimiste aegu tuli hinnatõuse pikalt edasi lükata. "Need hinnatõusud, mis meie hindu Euroopa tasemega võrdsustavad, toimuvad praegu," ütles majandusteadlane.

Autor: Haldusuudised.ee

Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Kinnisvarauudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Siim SultsonKinnisvarauudised.ee juhtTel: 53330 651
Teeli RemmelgEhitusvaldkonna juhtTel: 5123 770
Triin UibopuuEhitus ja kinnisvara konverentside programmijuhtTel: 51990 655
Rivo HabakukReklaami projektijuhtTel: 58361 474